PolitykaTechnologie

Huawei stawia pomnik Trumpowi

No dobrze, zmyśliłem to. Naprawdę jednak uważam, że chiński koncern powinien ufundować pomnik odchodzącemu (niechętnie i w stylu jedynym w swoim rodzaju) prezydentowi USA. Taki mierzący co najmniej 20 metrów, na samym środku dziedzińca w kwaterze głównej. Koniecznie z wielgachną tablicą z napisem – „Za impuls do rozwoju – wdzięczni Chińczycy” … czy jakoś tak…

Donald Trump jest jedyny w swoim rodzaju. I zapewne takim odnotuje go historia.

Skąd ta myśl? Zainspirowały mnie newsy nieustannie spływające do mojej skrzynki mailowej, jak i treści docierające do mnie poprzez media społecznościowe. Przykłady? Proszę bardzo:

Huawei wprowadza nową markę HI (skrót od Huawei Intelligent Automotive Solution), dedykowaną dla inteligentnych samochodów elektrycznych. Firma oferuje kompleksowe rozwiązanie składające się z pięciu elementów: inteligentna jazda, inteligentny kokpit, inteligentne zarzadzanie energią elektryczną, inteligentna łączność i inteligentne usługi w chmurze dla samochodu. W skład tego „combo” wchodzić również będzie LiDAR i AR-HUD (Augumented Reality Head-Up Display). Całością będzie zarządzać system operacyjny HOS (Harmony OS) i dwa specjalizowane programy wspomagające – AOS (dedykowany do obsługi deski rozdzielczej) i VOS (inteligentna jazda i kontrola funkcji pojazdu). HI ma oferować nie tylko zintegrowaną platformę sprzętowo-programową, ale również nowy model biznesowy. Instalując w swym samochodzie nowe wersje oprogramowania i nowe funkcje, kierowca wzbogaca swój pojazd o nowe możliwości. Przykładem może być ADS (Automated Driving System) czyli zautomatyzowany system kierowania, który będzie oferował kierowcy możliwość jazdy autonomicznej na poziomie 4 (tu mają Państwo wyjaśnienie wszystkich pięciu poziomów autonomii) wraz z funkcjami uczenia się i ewolucji.

Huawei zapowiada na marzec 2021 roku wprowadzenie do sprzedaży All-in-one Smart Home Solution, czyli inteligentnego systemu zarządzania domem typu wszystko-w-jednym. Oferowany zestaw będzie umożliwiał sterowanie światłem, ochroną, temperaturą wnętrz, obiegiem powietrza (klimatyzacja, wentylacja), wodą, muzyką i sensorami. Sercem tego rozwiązania będzie – tak, zgadli Państwo – system operacyjny Harmony OS. Jego druga odsłona wprowadza takie funkcje jak współpraca z różnymi platformami sprzętowymi i sterowanie komendami głosowymi. Jej wsparcie i instalację na swoich urządzeniach już zapowiedzieli tacy chińscy producenci jak Midea Group (numer 1 w branży) i Robam Electric. Huawei liczy na zdobycie do końca 2021 roku 16% rynku w tym obszarze. Ambitny cel biorąc pod uwagę, że obecnie 16,3% ma Xiaomi, Midea 11,3% a Haier 9,8% Mówimy o 854 milionach „smart” urządzeń sprzedanych w roku 2020 z prognozą wzrostu od 14% wzwyż ok do roku przez najbliższe 5 lat (circa 1,5 miliarda urządzeń w 2024 roku).

Może Cię zainteresować: Inteligentne AGD w Chinach, czyli nie dla psa kiełbasa

W obu przypadkach komentatorzy dość zgodnie przyznają, że za decyzjami koncernu Huawei wejścia na te nowe dla niego rynki stoją decyzje Trumpa o utrudnianiu życia firmie, między innymi przez wpisanie jej na Entity List w maju i de facto odcięcie jej od dostępu do mikroprocesorów najnowszej generacji i systemu operacyjnego Android oraz amerykańskich aplikacji Google’a jak również od możliwości produkcji w tajwańskiej firmie TSMC samodzielnie zaprojektowanego przez Huawei mikroprocesora HiSilicon (bo fabryka co prawda tajwańska, ale używa amerykańskiego softu i maszyn – nieważne ilu, wystarczy 1% udziału w produkcji na dowolnym jej etapie).

Surprise, surprise – Huawei się nie załamał, nie poszedł do kąta płakać, nie położył uszu po sobie, tylko wziął się ostro do roboty. Wkrótce po wypowiedzeniu Huawei wojny przez Trumpa chiński koncern przedstawił projekt własnego sklepu z własnymi aplikacjami – Huawei App Gallery i intensywnie pracuje od tego czasu nad rozwojem platformy dla programistów i wzbogacaniem jej o kolejne aplikacje, na przykład we współpracy z duńską firmą TomTom budują odpowiednik Google Maps. Przyspieszone zostały prace nad własnym systemem operacyjnym, który mógłby zastąpić Androida i oto pojawił się Harmony OS. Niedawno pojawiła się jego kolejna wersja – 2.0, a na rok 2021 zapowiedziano wersję 3.0. System jest w założeniu wieloplatformowy i można go instalować nie tylko na telefonach komórkowych, ale również na tabletach, smart-TV, smart watchach – i jak wynika z powyższych dwóch newsów – w samochodach i urządzeniach AGD. Na razie firma skromnie celuje w 100 milionów urządzeń z zainstalowanym Harmony OS pod koniec 2021 roku. Spokojnie – bez nerwów, wszak dopiero się rozkręcają.

Brawo, Panie Trump. Gdyby nie Pan, Huawei, jak i inne chińskie firmy budowały by swoje strategie rozwoju w oparciu o potencjały firm amerykańskich. Ale jak nie, to nie. Będą budować swoje własne, komplementarne ekosystemy i łańcuchy dostaw. Bez wielkiej przestrzeni dla zewnętrznych dostawców. Oprócz tych fizycznie produkujących w granicach ChRL. Chiny dzięki zmianie postawy uzyskają niezależność, ale też – przymuszone – będą rozwijać na własny sposób technologie proponowane przez innych. Ot i tak to w czasach postpandemicznych Chiny uzyskały kolejny motor rozwoju gospodarczego.

No powiedzcie sami, czy za to nie należy się pomnik?

 

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2020

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button