Chiny subiektywnieWiadomości

Chongqing, największe miasto Chin, największe miasto świata

Chongqing to miasto w środkowych Chinach, jedno z czterech miast wydzielonych Chińskiej Republiki Ludowej. Powstało po wydzieleniu z terytorium prowincji Syczuan w 1997 roku. Cała jednostka administracyjna liczyła w 2010 roku 31 962 271 mieszkańców.

Chongqing to ośrodek gospodarczy, handlowy i kulturalno-naukowy; rozwinięte hutnictwo żelaza, stali, aluminium, przemysł elektromaszynowy, chemiczny, materiałów budowlanych, włókienniczy, obuwniczy i spożywczy. Chongqing to także ważny port lądowy nad Jangcy. Niedaleko od jego wschodnich krańców kończy się zbiornik zalewowy Zapory Trzech Przełomów.

Zapraszam do obejrzenia filmu Sophie Lepault wyemitowanego w TVP w cyklu "Czy świat zwariował?". To film o Chongqing widzianym oczami Francuzów. To również film o spojrzeniu Chińczyków na Europę. Zapewniam, że to nie będzie stracone 50 minut.

Źródło; youtube.com

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

4 thoughts on “Chongqing, największe miasto Chin, największe miasto świata”

  1. Adminie nie zwracaj na wpisy polglowka NTC, jesto to wariat ktory "sra" po wszystkich forach zwiazanych z Chinami, facet nazywa sie Jaroslaw Grzegorczyk i jest przedszkolankiem w Pekinie. Jest zbanowany z wiekszosci forow nie mowiac o calkowitym banie z LinkedIn gdzie naublizal forumowiczom i moderatorom…..

  2. @admin

    Nie gardze. Nie rozumiem dlaczego polskie tlumaczenia lektora odbiegaja od oryginalow.

    @jj

    Wracaj do ksiazek chlopcze, moze nauczysz sie czytac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close