EnergetykaWiadomości

Rynek OZE w Chinach – grudzień 2021 (cz.1)

Dwaj giganci łączą siły

China National Petroleum Corp (CNPC) i Sinopec podpisały umowę ramową o współpracy w sektorze czystej energii. Nie podano szczegółów, ale sam fakt podpisania porozumienia wywołał wielkie poruszenie w branży i to z kilku powodów.

  • Wielkość: każda z firm ma aktywa wyceniane na 3 000 miliardów dolarów. Ich deklaracja o wejściu w sektor czystej energii będzie miała wielki wpływ na rynek;
  • Przeszłośc: CNPC i Sinopec postrzegane są jako podmioty rywalizujące i bardzo rzadko współpracowały ze sobą w przeszłości;
  • Bezpieczeństwo energetyczne: Podstawą współpracy będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Tu akurat firmy się świetnie uzupełniają bo Sinopec przoduje w produkcji a CNPC w dystrybucji.
  • Czysta energia: W umowie wspomniano o energii odnawialnej, digitalizacji i transformacji energetycznej.

Druga pula projektów OZE

Rząd w Pekinie (a dokładniej National Energy Administration – NEA) ogłosił nabór do drugiego etapu projektów mega konstrukcji wiatrowych i słonecznych na terenach pustynnych i opustoszałych. Realizacja zgłaszanych projektów ma rozpocząć się najpóźniej pod koniec 2022 roku, a uruchomione siłownie mają zostać podłączone do sieci nie później niż pod koniec roku 2023. Muszą też mieć wydajność co najmniej na poziomie 1000 MW.

Pod koniec listopada 2021 roku w Chinach w fazie realizacji było 21 takich projektów z pierwszej puli o łącznej mocy 55,14 GW. Realizowane są one w 13 różnych prowincjach Chin.

Lokalne wsparcie dla morskich farm wiatrowych

Prowincja Zhejiang (jako druga w kraju) ogłosiła program lokalnych subsydiów dla elektrowni wiatrowych i słonecznych na lata 2022 – 2027. Jest to o tyle istotne (dla branży), że rząd pekiński zakończył właśnie narodowy program subsydiów dla tych dwóch typów OZE.

Największy na świecie projekt energia słoneczna => wodór

Sinopec rozpoczął budowę największego na świecie systemu produkcji zielonego wodoru z wykorzystaniem energii słonecznej. Instalacja powstanie w mieście Quka (Xinjiang).

Projekt zakłada zbudowanie elektrowni słonecznej o mocy 300 MW, zakładu produkującego 20 000 ton wodoru rocznie, skonstruowanie zbiorników o pojemności 210 000 Nm3 i sieci przesyłowej wodoru o wydajności 28 000 Nm3 na godzinę. Zielony wodór będzie wykorzystywany jako źródło energii w rafinerii Sinopec w Tahe. Łączny koszt projektu to około 3 miliardy juanów (ok. 1,962 mld PLN).

Pojazdy na wodór w Guangdong

Prowincja Guangdong ogłosiła, iż w latach 2021-2025 będzie regionem wzorcowym dla projektów związanych z pojazdami na wodór. Plan zakłada, iż w prowincji do 2025 roku użytkowanych będzie co najmniej 10 000 pojazdów napędzanych wodorem. Realizacja projektu wymagać będzie między innymi:

  • Zbudowania fabryk wodoru o łącznej wydajności rocznej 100 000 ton i dostarczających gaz do 200 stacji tankowania wodorem. Cena za tankowanie powinna w 2025 roku spaść do poziomu 30 juanów (ok. 19,65 PLN) za kilogram.
  • Uruchomienia funduszy wspierających konstrukcję stacji tankowania wodorem. 2,5 miliona juanów dla hybrydowych stacji benzyna-gaz, i odpowiednio po 2 miliony i 1,5 miliona dla stacji stacjonarnych i modułowych.

Redakcja: Leszek Ślazyk 

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button