Wiadomości

Biden rozmawia z Xi, Indie kupują rosyjską ropę po okazyjnej cenie, JP Morgan dostaje odsetki w dolarach

Europa w ślad za Stanami Zjednoczonymi skupiły się na videokonferencji, którą odbył prezydent USA Joe Biden z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem. Strona amerykańska przed tą rozmową informowała, że ma ona na celu uświadomienie Chinom, iż jakakolwiek pomoc finansowa, a już zwłaszcza militarna, obróci się przeciwko Chinom, że spowoduje, iż dotkną je takie sankcje, jak te wymierzone w Rosję. Chiny z kolei deklarowały, że rozumieją działania Rosji, ale trzeba mieć przede wszystkim na uwadze los ludzi dotkniętych działaniami wojennymi i robić wszystko, by je zatrzymać. A to wspólna odpowiedzialność USA i Chin jako jednych z największych, i najsilniejszych państw świata.

Tymczasem…

– 👉 – Jak w miniony wtorek (15.03.) poinformował parlament indyjski minister ds. ropy naftowej i gazu ziemnego, Hardeep Singh Puri Indie badają możliwość zakupu ropy naftowej od Rosji w związku z sankcjami nałożonymi przez kraje zachodnie po jej inwazji na Ukrainę,

Hardeep Singh Puri oświadczył indyjskim parlamentarzystom, iż osobiście na temat zakupu rosyjskiej ropy rozmawiał „z odpowiednimi szczeblami rosyjskiej federacji. Obecnie trwają rozmowy na ten temat”. Kwestią zasadnicza dla strony indyjskiej była dostępność i płatności za ropę.

Według „Times of India” Indie są bliskie sfinalizowania umowy na zakup 3,5 mln baryłek rosyjskiej ropy po “głębokim rabacie”. Doniesienia te pochodzą od osób znających sytuację, które poprosiły o zachowanie anonimowości. Indie są trzecim co do wielkości importerem ropy naftowej na świecie i importem zaspokajają ponad 80% swojego zapotrzebowania na ropę. Większość dostaw pochodzi z Bliskiego Wschodu i Stanów Zjednoczonych, a ropa rosyjska stanowi zaledwie około trzech procent importu. Jednak gwałtowne wahania cen międzynarodowych po wybuchu walk na Ukrainie wywołały obawy o wpływ rosnących rachunków za import ropy naftowej na ożywienie gospodarcze, które jest jedną z podstawowych trosk premiera Modiego.

Rosja zachęciła Indie do zwiększenia eksportu ropy naftowej i inwestycji w rosyjski sektor naftowy. Wicepremier Rosji Aleksander Nowak powiedział Puriemu, że Moskwa jest “zainteresowana dalszym przyciąganiem indyjskich inwestycji do rosyjskiego sektora naftowego i gazowego oraz rozbudową sieci sprzedaży rosyjskich firm w Indiach.”

– 👉 – I teraz najsmaczniejsze: Sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki, zapytana o możliwość skorzystania przez Indie z rosyjskiej oferty zniżki na ropę naftową, na swoim codziennym briefingu prasowym we wtorek powiedziała: “Nasze przesłanie do każdego kraju jest takie, aby przestrzegał sankcji, które wprowadziliśmy i zalecamy. Nie sądzę jednak, by było to naruszeniem tych sankcji”.

– 👉 – W czwartek Reuters poinformował: „Odsetki od rosyjskich obligacji, których płatność przypadała na 16 marca, zostały opłacone w dolarach i już trafiły do posiadaczy tych papierów”.

JP Morgan, czyli bank zajmujący się obsługą płatności od rosyjskich obligacji, uzyskał przelew od rosyjskiego rządu i przesłał go do posiadaczy obligacji.

Według Reutersa to oznacza, że Rosji udało się uniknąć bankructwa mimo sankcji, jakie zostały nałożone na ten kraj po tym, jak napadł on na Ukrainę.

– 👉 – Tymczasem Arabia Saudyjska rozważa nie tylko wprowadzenie petro-juana w rozliczeniach z Chinami w związku ze sprzedażą ropy naftowej i gazu temu państwu, ale także w transakcjach z państwami trzecimi. Król Arabii Saudyjskiej, państwa uważanego za kluczowego sojusznika USA w regionie wystosował zaproszenie do Xi Jinpinga do złożenia wizyty państwowej.

– 👉 – Indie rozmawiają z Chinami na temat rozliczeń wzajemnych w opracowywanych we własnym zakresie walutach cyfrowych.

– 👉 – Izrael, który jest zaangażowany kapitałowo w Rosji, prowadzi walkę zbrojną z oddziałami Hezbollahu w Syrii. Dzieje się to za przyzwoleniem i w koordynacji z działaniami wojsk rosyjskich, które wspierają w Syrii wojska al-Assada. Hezbollah wspierany finansowo i sprzętowo przez Iran, który jest we wrogich relacjach z Arabią Saudyjską, zagraża granicom Izraela. Rząd Izraela woli prowadzić walkę z tym ugrupowaniem kosztem Syrii i przy wsparciu Rosji, niż na własnym terytorium.

– 👉 – Egipt zakazał jakiegokolwiek eksportu zbóż ze swoich zasobów. Import z Ukrainy i Rosji stanowi ogromną część odnawianych zapasów, stanowiących o stabilności żywnościowej tego państwa. Liban, który po częściowym zniszczeniu Bejrutu w wyniku eksplozji magazynów saletry dwa lata temu pogrążył się w chaosie gospodarczym, jest zależny od zbóż z Ukrainy i z Rosji w ponad 90%. Trwająca wojna w Ukrainie stawia pod znakiem zapytania zasiewy i zbiory teraz, jak i w nieprzewidywalnym okresie w przyszłości.

– 👉 – Samorządowcy z gmin i miast Polski południowowschodniej przesłali list do polskich władz, w którym informują, iż wysiłki samorządów, organizacji pozarządowych, wolontariuszy i osób prywatnych „mogą okazać się niewystarczające w obliczu potrzeb uchodźców napływających nieustannie z Ukrainy dotkniętej wojną”.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button