Wiadomości

Statek No.310 i jego dziewiczy rejs

GUANGZHOU – Po 20 dobach dziewiczego rejsu do portu w Kantonie wrócił najnowocześniejszy „statek administracji rybołóstwa No.310”. Nie przez przypadek celem tego dziewiczego rejsu były wyspy Diaoyu. No.310 jest pierwszą z jednostek, które mają asystować chińskim jednostkom rybołówstwa morskiego, szczególnie w okolicy spornych wysp. Oficjalnym zadaniem „statków administracji rybołówstwa” jest zapewnienie bezpieczeństwa chińskim trawlerom podczas podróży i łowienia. Pomysł wprowadzenia tego typu jednostek na obszar Morza Południowochińskiego jest incydent z 7 września tego roku, kiedy to w pobliżu wysp Diaoyu/Senkaku, doszło do kolizji chińskiego trawlera z 2 jednostkami japońskiej ochrony wybrzeża. W wyniku tego incydentu doszło do poważnego napięcia stosunków międzypaństwowych pomiędzy Japonią a Chinami. Konflikt ten był umiejętnie podsycany przez Chiny, które zadecydowały o wybudowaniu flotylli „statków administracji rybołówstwa”.

Jak głosi oficjalny komunikat „No.310” spotkał na swej drodze japońskie jednostki, ale nie ugiął się i sprawił, że Japonia oraz inne kraje mogły stwierdzić naocznie, że Chiny wykazują przekonanie, determinację oraz nieugiętość w obronie swoich interesów i suwerenności.

Sukces dziewiczej misji No.310 udowodnił słuszność koncepcji ministerstwa rolnictwa i rybołówstwa, projekt zbudowania całej flotylli „statków administracji rybołówstwa” zostanie wcielony w życie w pierwotnym wymiarze.

Hura.

.

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close