Wiadomości

Zmarł Henryk (Henri) Strzelecki, twórca firmy odzieżowej Henri Lloyd

Dzisiaj dotarła do nas smutna wiadomość. Nie ma ona właściwie nic wspólnego z Chinami, dotyczy jednak osoby wybitnej, mało znanej w naszym kraju, jak to często bywa z naszymi rodakami, z których dumni być możemy i powinniśmy.

26 grudnia, w następstwie udaru mózgu zmarł Henryk Strzelecki, jedna z najważniejszych postaci w profesjonalnej odzieży sportowej XX wieku.

Urodzony 4 października 1925 r. w Brodnicy Strzelecki służył w II Korpusie Polskich Sił Zbrojnych. Po wojnie osiadł w Manchesterze, gdzie studiował włókiennictwo i projektowanie mody. Zanim utworzył własną firmę, pracował w przemyśle odzieżowym w Anglii.

W 1963 r. wraz z Angusem Lloydem założył firmę Henri Lloyd Ltd., która odniosła sukces w Wielkiej Brytanii i na świecie, zaczynając od wyspecjalizowanych sklepów z odzieżą dla żeglarzy, następnie wchodząc do sklepów z odzieżą sportową, by wreszcie stać się samoistną modną marką odzieżową.

Strzelecki uświadomił sobie, że wprowadzana z początkiem lat 60. odzież robocza z materiałów syntetycznych, w której robotnikom latem było za gorąco, a zimą za zimno, po pewnych modyfikacjach lepiej spisze się w żeglarstwie niż będąca wówczas w użyciu odzież z bawełny. Gdy pracodawca nie wykazał zainteresowania jego odkryciem, utworzył własną firmę.

Z czasem wymyślił sposób na uczynienie nylonowych kurtek wodoszczelnymi, mocnymi i przepuszczającymi powietrze, a następnie przestawił się na inne materiały, eksperymentując m.in. z goreteksem. To właśnie Henryk Strzelecki wpadł na pomysł podklejania szwów w kurtkach z nylonu taśmami z silikonu. W ten sposób zlikwidował największą bolączkę kurtek przeciwdeszczowych, które przemakały na szwach. Potem "Henri" zastosował w projektowanych przez siebie ubraniach dla żeglarzy nierdzewny nylonowy suwak, zapięcia na rzep, czy podwójny kołnierz.

W latach 80. duży wzrost sprzedaży przyniosło mu upowszechnienie się zaprojektowanej przez niego kurtki (tzw. Consort original) wśród wyczulonej na punkcie mody mediolańskiej młodzieży zwanej "paninari".

Consort original, chiny, leszek slazyk

Kurtka Consort original wykonana z materiału Henri LLoyd TP1

W latach 90. we współpracy z włoskim projektantem Massimo Goggim wprowadził popularną markę odzieżową (Henri Lloyd Black Label), którą w 1997 r. uznano za najmodniejszą w Wielkiej Brytanii. Współpracował też z innym włoskim projektantem Olmesem Carrettim.

W 1993 r. Strzelecki otworzył zakład produkcyjny w rodzinnej Brodnicy.

W 1985 r. Elżbieta II wyróżniła Strzeleckiego zaszczytnym tytułem MBE (Member of the British Empire), a następnie dwiema nagrodami za osiągnięcia w eksporcie. Manchester Metropolitan University przyznał mu doktorat h.c. Strzelecki otrzymał też prestiżową nagrodę za całokształt osiągnięć (Lifetime Achievement Award) przyznawaną w środowisku żeglarskim.

Odzież Henri Lloyda nosili podróżnicy pod różnymi szerokościami geograficznymi, miał ją na sobie Francis Chichester, który w 1966 r. samotnie opłynął świat łodzią żaglową. W marcu 2009 r. Henri Lloyd podpisał umowę z drużyną Formuły 1 Brawn GP na dostawę odzieży i obuwia. Sponsorował wielokrotnego medalistę w żeglarstwie wyczynowym Bena Ainslie.

Henri Lloyd zatrudnia 350 pracowników, z czego 100 w głównej siedzibie w Worsley pod Manchesterem. 25-osobowa ekipa stale pracuje nad nowymi technologiami i innowacyjnymi rozwiązaniami.

Firma produkuje też odzież do gry w golfa, sportową odzież dla nastolatków, a od niedawna również sportowe obuwie. Obecna jest na 44 rynkach. W 2009 r. jej obroty wyniosły 30 mln funtów.

 
Źródło: PAP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button