Wiadomości

A nie mówiłem…? Wskaźnik PMI za maj w dół.

Niestety moje przewidywania się potwierdziły. Za nami kolejny miesiąc, podczas którego wielkość produkcji przemysłowej w Chinach spadała.

Dziś nad ranem HSBC i Markit Economics opublikowały finalne majowe dane dot. kondycji chińskiego sektora przemysłowego. Finalny odczyt obrazującego ją wskaźnika PMI ukształtował się w maju na poziomie 48,4, o 0,9 punkta niższy niż w kwietniu (49,3).

Odczyt wskaźnika PMI poniżej 50 punktów oznacza pogorszenie warunków w sektorze, a powyżej – poprawę. W maju wskaźnik PMI dla chińskiego sektora przemysłowego osiągnął wartość poniżej 50 punktów siódmy miesiąc z rzędu, głównie ze względu na trwające również od siedmiu miesięcy osłabienie w obszarze nowych zamówień.

Komentując najnowsze dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:
"Finalny majowy odczyt wskaźnika PMI stanowi potwierdzenie dalszego spowolnienia wzrostu produkcji wobec osłabiającego się popytu, zarówno na rynku globalnym, jak i krajowym. Wskazuje to na kontynuację spowolnienia realnej gospodarki w drugim kwartale i powinno zachęcić Pekin do zwiększenia wysiłków ukierunkowanych na łagodzenie polityki w nadchodzących miesiącach. W ramach łagodzenia polityki pieniężnej przez dodatkowe obniżki stopy rezerw obowiązkowych i jedną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych, chińskie władze powinny umożliwić środkom fiskalnym oraz prywatnym inwestycjom odegranie większej roli we wspieraniu wzrostu".
 

Czekamy…

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close