Wiadomości

APEC: porozumienie wizowe Chiny – USA

Jak informuje agencja Reuters dzisiaj podczas szczytu przywódców państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Pekinie prezydent Barack Obama ogłosił, iż USA i Chiny porozumiały się w sprawie znacznego rozszerzenia okresu obowiązywania wiz na pobyt krótkoterminowy.

Jak poinformował Biały Dom, zgodnie z porozumieniem wizowym krótkoterminowe wizy turystyczne i biznesowe wielokrotnego wjazdu będą ważne przez 10 lat, a nie rok, jak jest obecnie. Okres obowiązywania wiz studenckich zostanie przedłużony z roku do 5 lat. Przez ten czas obywatele będą mogli korzystać z tej samej wizy, zamiast przed każdym wyjazdem składać wniosek o kolejne pozwolenie. USA wprowadzą porozumienie w życie 12 listopada. Agencja Associated Press zauważa, że porozumienie nie oznacza, iż przedłużony zostanie okres, w którym obywatel USA może przebywać w Chinach i vice versa.

USA mają podobne porozumienia wizowe z niektórymi krajami europejskimi jak również z Brazylią – pisze agencja Reutersa. Stany Zjednoczone przekonują, że dzięki porozumieniu z Chinami poprawią się stosunki handlowe i gospodarcze między dwiema największymi gospodarkami świata. Waszyngton liczy na to, że w wyniku tego porozumienia wzrośnie liczba chińskich turystów odwiedzających Stany Zjednoczone. Obecnie zaledwie 2 procent Chińczyków podróżujących poza granice ChRL wybiera Stany jako cel swojego wyjazdu. Amerykanie zakładają, że dzięki temu porozumieniu w USA może powstać 440 tysięcy dodatkowych miejsc pracy, a amerykańska gospodarka co roku dostanie zastrzyk w wysokości 85 miliardów dolarów. Zgodnie z zapewnieniem Białego Domu chińscy biznesmeni i inwestorzy będą mieli ułatwiony dostęp do amerykańskich projektów.

Źródło: Reuters

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close