Wiadomości

Były burmistrz Shenzen skazany na karę śmierci w zawieszeniu

ZHENGZHOU – Jeden z sądów w prowincji Henan skazał byłego burmistrza Shenzen, Xu Zonghenga, na karę śmierci w zawieszeniu na dwa lata, za przestępstwa o charakterze korupcyjnym.

Zasądzono również konfiskatę jego dobytku oraz pozbawiono wszystkich praw publicznych.

Sędzia uznał 56-letniego Xu winnym przyjęcia na przestrzeni lat 2001-2009 korzyści majątkowych o łącznej wysokości 33,18 miliona yuanów (niecałe 17 milionów złotych). Łapówki wręczały byłemu majorowi głównie firmy budowlane w zamian za wygrywanie przetargów na duże przedsięwzięcia budowlane.

W czasie odczytywania wyroku sędzia powiedział, że Xu nadużył powierzonej mu władzy, a poprzez stronnicze gospodarowanie gruntami skrzywdził wielu niewinnych obywateli.

Karę zawieszono, ponieważ Xu przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Xu mianowany został burmistrzem Shenzen w 2005 roku, w 2009 roku został pozbawiony stanowiska ze względów dyscyplinarnych.


Źródło: China Daily

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

1 thought on “Były burmistrz Shenzen skazany na karę śmierci w zawieszeniu”

  1. Stop karze śmierci !!! Kara śmierci to najbardziej okrutna, poniżająca godność człowieka kara. Powinna zostać ona całkowicie zniesiona. Nikt nie powinnien nikomu odbierać życia. Ta nieludzka kara – zbrodnia jest nadal wykonywana w tak dużej skali na świeci. Wiele rozwiniętych krajów jak Ameryka czy Chiny uznają ją. Nie !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close