Wiadomości

Lee Kuan Yew: Chiny nigdy nie dościgną USA w innowacjach

W nowej książce o relacjach pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi, były premier Singapuru Lee Kuan Yew twierdzi, że Chiny Ludowe nigdy nie będą w stanie konkurować z USA na polu kreatywności i innowacyjności.

W książce napisanej przez Grahama Allisona, Roberta Blackwilla i Alego Wynesaysa opublikowanej pod tytułem "In The Grand Master's Insights on China, the United States and the World" wypowiada się między innymi ekspremier Singapuru, który uważa, że Pekin próbuje odzyskać dla Chin ich dawną pozycję na świecie jako Państwo Środka. W tym samym czasie USA próbują utrzymać swoje dotychczasowe miejsce najsilniejszego państwa na świecie. Kraje Azji Środkowo-Wschodniej obserwują zmagania tytanów obawiając się czym mogą stać się Chiny Ludowe uzyskując zdecydowaną przewagę w regionie.

"Patrzą niechętnie (te kraje) na możliwość uzyskania przez Chiny statusu imperium, który posiadały przed wiekami, co pozwoli im na traktowanie bliższych i dalszych sąsiadów jako swoich wasali." Pekin wprawdzie nieustanni powtarza, że traktuje w jednakowy sposób zarówno kraje małe, jak i wielkie, ale w wielu sytuacjach tym samym krajom mówi wprost, że mogą uczynić niezadowolonymi 1 miliard 300 milionów chińskich obywateli postępując niezgodnie z interesem Chin. Lee Kuan Yew wskazuje taką postawę Chin Ludowych jako główny powód traktowania ChRL przez małe kraje azjatyckie jako źródła niepokoju i braku bezpieczeństwa w regionie.

Lee uważa, że niezwykle nierozsądnym dla Chin będzie otwarte przyjęcie wyścigu zbrojeń ze Stanami Zjednoczonymi. "Chiny muszą unikać historycznych błędów popełnionych przez Niemcy i Japonię. Ich konkurowanie w kategoriach siły, wpływu na inne kraje na świecie, a także dostępu do surowców naturalnych doprowadziły w efekcie do dwóch straszliwych wojen światowych." Pekin musi również unikać losów Związku Radzieckiego. "Rosjanie popełnili ogromny błąd skupiając się na rozwoju technik wojskowych kosztem cywilnych. Brak równowagi w działaniach państwa przyniósł krach gospodarczy imperium." Lee Kuan Yew jest przekonany, że jeśli Chiny wyciągną odpowiednie wnioski z wydarzeń historycznych, będą unikać brania na siebie roli hegemona globalnego przez co najmniej kolejne 40, lub 50 lat. Dzisiaj do objęcia tej roli nie są po prostu gotowe.

Lee Kuan Yew zgadza się z poglądem, że Chiny jako gospodarka prześcigną wkrótce Stany Zjednoczone. Jednak nigdy nie będą w stanie dorównać USA w innowacyjności. "Amerykańska kreatywność, odporność, elastyczność i duch innowacji pozwala Stanom Zjednoczonym stawiać czoła największym przeciwnościom, rozwiązywać problemy i odzyskiwać konkurencyjność" – stwierdza, dodając jednocześnie, że główną przeszkodą w chińskim rozwoju myśli innowacyjnej jest specyfika kulturowa, która nie pozwala na wolną wymianę idei oraz ich wzajemnej konkurencji.

Chiny według Lee Kuan Yew nie staną się liberalną demokracją. "Chińscy liderzy komunistyczni są gotowi podjąć każe wyzwanie w drodze do modernizacji kraju. Z wyjątkiem wprowadzenia demokracji, która pozwala każdemu obywatelowi oddać głos na siłę polityczną reprezentowaną w systemie wielopartyjnym." Partia komunistyczna potrzebuje monopolu władzy, aby utrzymać społeczeństwo w wewnętrznej równowadze. Wprowadzenie reform o charakterze liberalno-demokratycznym w krótkim czasie spowodowałoby utratę wpływu władz centralnych na działania rządów w poszczególnych prowincjach. A to w efekcie spowodowałoby upadek Chin jako zjednoczonego państwa. "Jeśli uważacie, że Chiny czeka jakakolwiek rewolucja pod hasłami demokratycznymi i dla wprowadzenia demokracji w kraju – jesteście w poważnym błędzie" – powiedział autorom książki Lee Kuan Yew.

Źródło: The Australian

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close