Wiadomości

Chińska Republika Ludowa ma 65 lat

W polskich mediach rzecz jasna cisza. Wygrywa expose, prof. Hartman, a nawet rozdzielone osiołki. O 65 rocznicy proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej, nie wspomina nikt. W końcu to tylko druga potęga gospodarcza swiata. Szału nie ma. Jak doszło do powstania ChRL? To historia wcale nie tak odległa, a wciąż mało znana, co więcej budząca wiele skrajnych opinii, ocen, emocji. 

Proponuję obejrzenie filmu (niestety dostępna wyłącznie wersja angielska) będącego 1 częścią trylogii p.t. "Chiny – wiek rewolucji. 1 część opowiada o burzliwym okresie poprzedzającym powstanie Republiki Chińskiej w 1911 roku do proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej 1 października 1949 roku. Film autorstwa Sarry Williams wyprodukowany przez amerykańską telewizje edukacyjną PBS w 1989 roku zasługuje na szczególną uwagę. Zawiera bowiem wiele unikalnych zdjęć i fragmentów filmów z przedstawianego okresu, a także wypowiedzi naocznych świadków. Film nie jest jednostronny, prezentuje wydarzenia w sposób obiektywny. Oczywiście obraz nie jest doskonały – trudno zawrzeć tak złożoną materię w zaledwie 2 godzinach materiału. Siłą rzeczy wiele spraw, problemów, wydarzeń pokazano w dużym skrócie. Dlatego też tym bardziej dociekliwym polecam lekturę 3 książek wybitnego polskiego historyka, dr hab. Jakuba Polita: "Chiny 1946 – 1949", "Gorzki triumf", "Pod wiatr". Te 3 pozycje przynoszą ogrom niezwykle szczegółowych informacji dotyczących 1 połowy XX wieku w Chinach. Po ich przeczytaniu nic juz nie będzie dla Państwa takie samo. Gwarantuję.

Chińska Republika Ludowa końcy dzisiaj 65 lat. To okres równie ciekawy jak ten poprzedzający proklamowanie państwa przez Przewodniczącego Mao. Jakie będą następne lata? Z pewnościa niezwykle frapujące. Jak zawsze.

 

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

2 thoughts on “Chińska Republika Ludowa ma 65 lat”

  1. Oj tam na onecie jest tez dosć obszerny artykuł z racji tego święta. Generalnie jednak jak sie można zgodzić że Polska za mało interesuje się Chinami(politycznie i medialnie), tak samo 65 lecie jest raczej mało pasjonujące, więc nie ma się co napinac z braku informcji o tym.

  2. jak nie pasjonujące jak pasjonujące? :) w porównaniu z innymi państwami świata chiny są jak pędząca planetoida! tak szybkie, tak odległe, tak mało poznane!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close