SpołeczeństwoWiadomości

Chiński sen

"Chiński sen" to pojęcie stworzone przez Xi Jinpinga, symbol jego rządów ogłoszony w dniu przejęcia przez nigo urzędu Prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej na początku zeszłego roku. "Chiński sen" jest oczywistym odniesieniem do "American Dream", ale z oczywistych powodów fundamentalnie różni się od swego pierwowzoru. Nie odnosi sie do demokracji, równości, wolności, jednak z pewnością pokrywa się z definicją Jamesa Truslowa Adamsa z 1931 roku:

"Życie powinno być lepsze i bogatsze i pełniejsze dla wszystkich, możliwość każdemu według zdolności czy osiągnięcia niezależnie od klasy społecznej i miejsca urodzin." 

W Chinach Ludowych, których historia najnowsza zaznaczona jest wyższością kolektywu nad jednostką, hasło "Chiński sen" wzywa do zaspokajania indywidualnych aspiracji jednostek. Jak to się przekłada na postawy tych Chińczyków, którzy będą tworzyć niedaleką rzeczywistość Chin? Opowaida o tym krótki film dokumentalny Sharon Lovell.

Polecam!

Chinese Dreamers from ChinaFile on Vimeo.

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close