Wiadomości

Chiny: 80 rocznica inwazji japońskiej

PEKIN – Dzisiejszego ranka dźwięk syren w wielu miastach Chin przypomniał mieszkańcom wydarzenia sprzed 80 lat. 18 września 1931 roku Japonia rozpoczęła inwazję na Chiny, aby potem okupować Państwo Środka przez 14 lat.

Syreny rozbrzmiały dzisiaj o godzinie 9:18 rano i wyły nad dachami miasta Shenyang, stolicy prowincji Liaoning przez 3 minuty. Ponad 1000 członków rządu centralnego oraz przedstawicieli władz lokalnych, a także oficerów Armii Ludowo-Wyzwoleńczej zebrało się na placu przed Muzeum 18 Września. Zwyczaj ten zainicjowano w roku 1995.

Na dwie minuty przed syrenami można było usłyszeć dźwięk tradycyjnego chińskiego dzwonu, z którego dźwięk wydobywa się za pomocą uderzeń drewnianego pala. Jeden z dzwonników, Tong Siqi, student Shenyang Normal University powiedział:

– My młodzi nie powinniśmy zapomnieć o przeszłości. Przeciwnie powinniśmy wyciągnąć lekcję i siłę z naszej tragicznej historii. – Kiedy rozbrzmiewa dzwon, a syreny wyją, wierzę, że każdy Chińczyk czuje ukłucie w sercu. Historia wydarzeń 18 września mówi nam, że my młodzi Chińczycy powinniśmy użyć naszej wiedzy by uczynić nasz naród silniejszym dla uniknięcia wojen i nieszczęść – dodał Tong.

Kiedy rozbrzmiały syreny wszystkie samochody w mieście zatrzymały się, kierowcy nacisnęli klaksony. Kiedy syreny i klaksony ucichły żołnierze z kompanii reprezentacyjnej wciągnęli na maszt na placu przed muzeum flagę ChRL. Po uroczystości otwarto bramy muzeum, aby umożliwić mieszkańcom miasta oddanie czci bohaterom walk sprzed 80 lat.

Shenyang był pierwszym miejscem zaatakowanym przez Japończyków podczas wojny, która trwała aż 14 lat. Podobne uroczystości odbyły się dzisiaj również w Pekinie, Changchun, Harbinie, Dalian, Xi'an, Hohhot, Nanjingu i Haikou.

 

Źródło: China Daily

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

2 thoughts on “Chiny: 80 rocznica inwazji japońskiej”

  1. Japonia zaatakowala cesarstwo mandzurskie qing, ktorego chiny staly sie zaledwie jedna z czesci w 1944 roku, na rowni z innnymi podbitymi przez mandzurow panstwami jak krolestwo tybetu 1720 itp. Rozliczne podbite ludy ze swoimi ziemiami byly okupowane przez mandzurow ktorzy mieli zakaz krzyzowania sie z podbitymi. Innymi slowy japonczycy najechali mandzurie ale nie chiny, ktore to chiny od zawsze byly pod chinskim murem, w przeciwenstwie do terenow polnocnych, jak mandzuria czy mongolia, ktore byly niechinskie –  byly ledwie ziemiami barbarzyncow w oczach chinskich a w oczach mandzurow byly ich ziemiami rodowymi, na ktore przez dlugi czas chinczycy nie mieli prawa wstepu.
    patriotyzm chinski i sciema z chinami jako krajem to wymysl mandzurow ktorym od rosyjskiej kolonizacji syberii i polnocnej mandzurii (z elementami kozackimi co do wojakow, polskimi i zydowskimi jako jencami lub dobrowolcami za praca ) sie smazyl tylek w mandzurii, a w pasie nabrzeznym od wojen opiumowych przypiekali ich obcokrajowcy w portach kontraktowych – chcieli tak zachecic chinczykow do umierania za imperium mandzurskie Qing i jego wladcow
    najazd mandzurii i utworzenie tam podleglego sobie mandzurskiego panstwa Manchukuo to zatem nie najazd chin jako takich, Jesli mowa o pamietaniu historii. zaatakowane zostalo imperium mandzurskie w mandzurii a nie w chinach. 

  2. Oj tam, oj tam…. A jak inaczej wywieść ciągłość tradycji, historii, sprawowania władzy przez czerwonych Hanów? Odrobina retuszu to podstawowe działanie propagandowe, więc oczywiste w przypadku ChRL. Bierze się za swoje wszystko to co przystaje do wizerunku, kasuje się dane niewygodne….. Myślę, że Chiny stoją dokładnie przed tym samym problemem, z którym w kontekście historii własnej boryka się Rosja. Na jaką tradycję się powoływać, do jakich wzorców odnosić? Tych niedawnych, czy tych tak dawnych, że legendarnych? Te drugie łatwiej naginać, nieprawdaż?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close