TechnologieWiadomości

Chiny: Bezrobotne superkomputery

Jak informuje serwis MarketWatch Chińczycy wprawdzie budują superkomputery, tyle, że nie potrafią ich wykorzystać. Walcząc o zmniejszenie zależności od Zachodu i starając się zrealizować ambitny plan stania się technologiczną potęgą Chiny zbudowały drugą po Stanach Zjednoczonych największą na świecie armię superkomputerów. Komputerów, które nie mają wiele do roboty. 

Superkomputery w Chinach mają bardzo niski poziom wykorzystania – wynika z danych Chińskiej Akademii Nauk, na które powołuje się portal MarketWatch cytując NetEase. Ogromne maszyny, dysponujące gigantyczną mocą obliczeniową, stworzone głównie dzięki publicznym inwestycjom stoją w większości przypadków bezczynne. 

Szacuje się, że mniej niż 20 proc. tych supermaszyn faktycznie było i jest  wykorzystywane do badań naukowych, podczas gdy poza agencjami rządowymi i uczelniami 6 na 11 superkomputerów używanych przez sektor technologii informatycznych służy firmom gier online.

Problem dotyczy również dumy Chińskiej Republiki Ludowej, czyli najszybszego komputera na świece: Tianhe-2. Maszyna ta to jak do tej pory najdroższy projekt obliczeniowy w Państwie Środka. Jego poprzednik Tianhe-1, co w tłumaczeniu znaczy „Droga Mleczna”, zbudowany w 2009 r. od 2013 roku stoi nieużywany. Winę za tą sytuację ponosic ma chińska administracja, która utrudnia dostęp potencjalnych użytkowników do maszyn. Ta sama administracja nieustaje w wydawaniu gogantycznych kwot na tworzenie kolejnych centrów budowy supekomputerów. Changsha National Supercomputer Center, pochłonął już środki szacowane na 860 milionów yuanów (ok. 400 milionów złotych). Chiny dysponuja już 76 spośród 500 najszybszych komputerów świata. Wciąż pracuja nad konstrukcją kolejnych. 

Liderem w tej dziedzinie nadal pozostają Stany Zjednoczone, które dysponują 233 takimi maszynami, ale ich udział od listopada 2013 r. spadł o 6 procent.

Tianhe-2 ma  moc obliczeniową na poziomie  33,86 petaflopów. Cokolwiek to znaczy.

Źródło: MarketWatch

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close