Wiadomości

Chiny: Brak innowacyjności podstawą problemów prywatnych firm

PEKIN – Jak informuje China Daily opublikowany wczoraj raport Centrum Studiów nad Gospodarką Prywatną Chińskiej Akademii Nauk Społecznych wykazuje, że największą bolączką firm prywatnych w ChRL jest powszechny brak innowacyjności. Chiny, pomimo oficjalnych fdanych dotyczących ilości opatentowanych wynalazków i rozwiązań technologicznych cierpią na brak własnej myśli technicznej, ekonomicznej, zarządczej.

Według autorów raportu opartego o badanie 622 prywatnych firm z 19 prowincji chińskich, 36,4% ankietowanych przedsiębiorstw nie uruchomiło swoich działów badawczo-rozwojowych w okresie ostatnich 3 lat. Jedynie 35.2% tych firm zmieniło swój profil działania z nastawionego na wykorzystywanie przewagi taniej siły roboczej, na ten oparty o konkurencyjność technologiczną.

Firmy ankietowane pochodzą głównie z tak relatywnie rozwiniętych prowincji jak Zhejiang, gdzie znakomita większość PKB generowana jest przez firmy nienależące do państwa. Fakt ten skłonił badaczy do sformułowania nastęującego wniosku: "Ogólne zdolności innowacyjne firm należących do właścicieli prywatnych są stosunkowo słabe i wymagają pilnych przemian, a także podniesienia świadomości konieczności zmiany profilu funkcjonowania w biznesie u samych właścicieli".

Autorzy raportu sugerują utworzenie publicznego serwisu umożliwiającego dostęp do technologii firmom pruywatnym, aby w ten sposób wspomóc je na polu konkurencji z organizacjami zagranicznymi. Co więcej raport mówi wporst o konieczności wprowadzenia rozmaitych narzędzi, jak polityka podatkowa i źródła finansowania dla tych prywatnych form, które będą chciały realizować projekty innowacyjne.

Ma to pozwolić zmienić aktualną sytuację, w której większość chińskich firm albo opiera się w działaniu o nabyte zagraniczne technologie, albo kpopiuje je naruszając dobra właściceli patentów i praw autorskich.

Raport ujawnia fakty dobrze znane osobom pracującym i współpracującym z chińskimi przedsiębiorcami. ChRL sprawdza się znakomicie jako zakład pracy nakładczej. W przypadku poszukiwania partnerów oferujących nowe rozwiązania, rewolucyjne pomysły, odkrywcze patenty sprawa staje się znacznie trudniejsza, jeśli nie niewykonalna. Taka sytuacja z kolei jest oczywistą okazją dla takich nacji jak polska. My, ze swoją zawziętością w rozwiązywaniu przeróżnych problemów możemy zaoferować Chińczykom Ludowym bardzo dużo. Nie wnikając w genezę braku innowacyjności u potomków wynalazców prochu, papieru, kompasu, pocisków rakietowych itd., itp.

Masz projekt, pomysł, opatentowane rozwiązanie? Nikt nie interesuje się nim w kraju? Daj znać. Może urzeczywistni się właśnie w Chinach.

kontakt@beta.chiny24.com

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

3 thoughts on “Chiny: Brak innowacyjności podstawą problemów prywatnych firm”

  1. To jest właśnie idealna sytuacja na zastosowanie partnerstwa w biznesie na zasadach win-win. Swoją drogą ciekawe kiedy Chiny znów zaczną być znani ze swoich wynalazków, bo rozumiem, że w taka stronę chcą iść.

  2. tylko jest jeden problem…
    pomysl to jedna strona sukcesu, a realizacja to druga…
    pomysl zostanie od razu skopiowany i zrealizowany przez chinski podmiot majacy doswiadczenie i mozliwosci przerobowe…

    w dniu, w ktorym youku zacznie placic tantiemy, bedzie mozna bezpiecznie pokazac swoj innowacyjny pomysl w Chinach, a na to jeszcze troche poczekamy :)

  3. Problem skopiowanie istnieje zawsze. Ale czy lepiej próbować, czy nie robić nic? Ja tam wolę próbować. Fakt, czasem strasznie boli, jednak to uczucie zawsze dla mnie lepsze niż popadanie w gnuśność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close