Wiadomości

Chiny: Co kraj to obyczaj, czyli awantura na lotnisku

Pamiętamy wszyscy aferę samolotową Jana Marii Rakiety (wystrzałowy z niego facet), kiedy to naruszenie nietykalności flauszowego płaszcza ex-polityka i ex-gwiazdy ex-komisji do spraw ex-rekina produkcji filmowej w Polsce zakończyło się sławetnym (lub niesławnym): "Ludzie!! Polaka biją!! Niemcy!!". Maria Rakieta fikał zatem funkcjonariusze niemieckiej policji wynieśli go z samolotu. W Chinach podobne sytuacje przyjmują zgoła inny obrót.

Yan Linkun, dowiedział się przekazując bilety miłej pani na lotnisku Kunming Changshui International Airport, że jego samolot właśnie wziął i odleciał. Jako człowiek wpływowy (czytaj: poważna, a poważany) postanowił wyrazić swoje niezadowolenie z zaistniałej sytuacji. Będąc członkiem Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (中国人民政治协商会议 )*, a przede wszystkim szefem Yunnan Mining Corporation (państwowej firmy , odpowiednika polskiej spółki węglowej), nie mógł pogodzić się z takim afrontem. Szczególnie, że podróżował z żoną oraz dwoma synami. Wpadł w furię, uznał bowiem, że fakt, iż spóźnił się na drugi z rzędu samolot (poranny lot przepadł wskutek spożywania śniadania) nie jest wystarczającym powodem, aby samolot bez niego poleciał. Oburzony skandaliczną postawą personelu lotniska w Kunming wybuchł niczym wulkan:

 

Z innego ujęcia wyglądało to tak:

Yan Linkun stał się gwiazdą chińskiego internetu, do którego przeciekł film z kamery przemysłowej. W ciągu jednej doby klip obejrzało ponad 20 milionów osób. Yan natychmiast wyraził skruchę, a także zobowiązał sie do pokrycia wszystkich szkód. Jak się wydaje zapomniał o bardzo istotnym elemencie swojej rzeczywistości, czyli o zmianie szefa chińskiej partii, której prawdopodobnie jest członkiem. Nowy szef organicznie nie cierpi osobników typu Yan, którzy podkopują i tak marny wizerunek partii. Jak informują źródła bliskie Pekinowi Yan Linkun już został zawieszony jako szef firmy, a może spodziewać się nawet zarzutów o charakterze kryminalnym.

O tempora o mores!

Redaktor

 

)* Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna Chin odgrywa rolę "frontu jedności narodowej". W jej skład wchodzą przedstawiciele Komunistycznej Partii Chin, 8 partii demokratycznych, działacze bezpartyjni oraz pozarządowych organizacji społecznych, kulturalnych i mniejszości etnicznych.

Rola Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin w chińskim systemie politycznym polega na doradzaniu organom państwa oraz opiniowaniu i krytyce ich poczynań, czuwaniu nad przestrzeganiem prawa i polityki państwa, propagowaniu nowych idei, a także współpracy ze środowiskami intelektualistów oraz mniejszości etnicznych i wyznaniowych. LPKKCh nie posiada natomiast kompetencji prawotwórczych i decyzyjnych.

LPKKCh składa się z Komitetu Krajowego i podporządkowanych mu komitetów lokalnych. Kadencja Komitetu Krajowego trwa 5 lat, a jego członkowie (średnio około 2200) wybierani są przez członków KK poprzedniej kadencji. Komitet Krajowy zbiera się co roku na sesji zwyczajnej, przypadającej zazwyczaj równolegle z sesją OZPL. W ramach KK działa Stały Komitet oraz komisje.

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close