Wiadomości

Chiny: Coraz więcej Chińczyków pragnie zdobyć obce obywatelstwo

Z informacji opublikowanej przez Duowei News, gazety wydawanej przez Chińczyków mieszkających poza granicami ChRL, rośnie liczba obywateli Chin Ludowych, którzy starają się zdobyć obywatelstwo kraju trzeciego. Pomimo wyraźnej poprawy sytuacji materialnej w Chinach obywatele tego kraju szukają i dla swoich rodzin "cichych przystanie", które zapewnia im spokój i bezpieczeństwo w przyszłości.

Najczęściej wybieranymi kierunkami emigracji są Stany Zjednoczone, Kanada oraz Europa. Szczególnie ta ostatnia, dotknięta kryzysem ekonomicznym, coraz łaskawszym okiem patrzy na zamożnych imigrantów. 

Obecna fala emigracji jest kolejną obserwowaną w Chinach od końca lat 70-tych. "Pierwsza" emigracja z lat 80-tych składała się głównie ze studentów, którzy po ukończeniu zachodnich uczelni decydowali się wybrać możliwość dalszego rozwoju i życia w krajach rozwiniętych. "Druga" fala składała się w większości z inżynierów i profesjonalistów, których umiejętności były mile widziane na Zachodzie, jak również w Japonii, Korei, czy Hong Kongu. Dzisiejsza, "trzecia" fala to ludzie, którzy osiągnęli w Chinach sukces finansowy. Ci wcale nie chcą opuszczać Chin natychmiast po uzyskaniu obcego obywatelstwa. Wciąż powiększają swój majątek w Chinach właśnie, jak na przykład Zhang Lan, właścicielka szeroko znanej sieci restauracji oferujących potrawy kuchni syczuańskiej. O tej businesswoman wiadomo, że nie jest już obywatelką ChRL, a w Pekinie mieszka jako obcokrajowiec. Zhang nie ujawniła publicznie dla jakiego kraju "zdradziła" Chiny.

Zhang jest jedną z wielu nowobogackich Chińczyków, którzy zdobywając obywatelstwo innych krajów pragną zabezpieczyć przyszłość swoją i swoich bliskich. Sami mieszkają i pracują w Chinach, ale swoje rodziny umieszczają poza granicami ChRL, jak również swoje niebagatelne majątki. 

W samym Kantonie funkcjonuje ponad 600 agencji pośredniczących w załatwianiu dokumentów emigracyjnych dla osób o odpowiednio grubych portfelach. W Kantonie oczywiście głównym miejscem docelowym nowobogackich jest pobliski Hong Kong. 

W zeszłym roku China Merchants Bank wraz z firmą konsultingową Bain przeprowadziły anonimowe badania wśród swoich klientów. Spośród osób, które deklarowały w 2011 roku osobisty majątek równy lub wyższy niż 100 milionów yuanów (50 milionów złotych) 27% posiadało zagraniczne paszporty. Pozostałych 47% planowało, lub było w trakcie załatwiania formalności związanych z uzyskaniem obywatelstwa innego kraju.

Wśród "emigrantów jedną nogą" coraz większą grupę stanowią urzędnicy państwowi, których majątki niekoniecznie pochodzą z legalnych źródeł. Już w roku 2003 wykazano, że ponad 1 milion 200 tysięcy członków rodzin skorumpowanych chińskich urzędników mieszka poza ChRL. 162 tysiące osiadło w Hong Kongu, pozostali w Ameryce Północnej i Europie.

Duowei News zwraca uwagę chińskich władz na ten nasilający się trend. W przypadku podjęcia decyzji o emigracji wszyscy ci zamożni ludzie zabiorą ze sobą nie tylko swoje majątki, ale również swoją przedsiębiorczość, która napędza chińską gospodarkę. Opuszczając Chiny zostawią za sobą niewiele. 

 

Źródło: Duowei News

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

2 thoughts on “Chiny: Coraz więcej Chińczyków pragnie zdobyć obce obywatelstwo”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close