CiekawostkiWiadomościWiadomości

Chiny: Na marginesie – zdarzenia, zdziwienia

07.10.2022

Poniżej zdjęcia lotnicze placu budowy pierwszego etapu „Projektu Ningbo”, czyli węzła komunikacyjnego budowanego ponad wodami Morza Wschodniochińskiego, a łączącego autostrady HangZhou-NingBo (杭州宁波) i NingBo-ZhouShan (宁波舟山). Powstający węzeł będzie największym wiaduktem morskim tego typu w Azji. Całkowita długość głównej części wiaduktu to 1550 metrów. Węzeł zostanie oddany do użytku przed końcem 2023 roku.

 

 

Foto: Xinhua, vip.people.com.cn

Sekretarz ds. Środowiska i Ekologii Hong Kongu otworzyła trzecie w mieście miejsce bezpłatnej kremacji i przechowywania urn dzieci z ciąż przerwanych naturalnie (poronienia), jak i w wyniku aborcji. Miejsce to nazwane zostało „Domem Wiecznej Miłości”.

W Hong Kongu aborcja jest dopuszczalna do 24 tygodnia ciąży. Wykonanie zabiegu aborcji jest zależne od wielu czynników zdrowotnych, obwarowane jest licznymi warunkami, a jego zasadność musi być potwierdzona przez co najmniej 2 niezależnych od siebie lekarzy. W Hong Kongu nie ma instytucji „aborcji na żądanie”.

Źródło:

Problemy wynikające ze starzenia się społeczeństwa dotykają chińskiej wsi. Towarzyszy im proces wyludniania się wsi wzmacniany urbanizacją Chin. Coraz częstszym problemem staje się ziemia, której nie ma komu uprawiać.

Na ciekawy pomysł wpadły władze wsi YuLiang w gminie XiuShan położonego 56 km od megapolis ChongQing 重庆 – miasta na prawach prowincji na południowym zachodzie Chin, w którego granicach administracyjnych mieszkają ponad 32 miliony osób. Władze YuLiang promują program „Mój warzywny ogródek” (“我家菜园”). To pomysł zbliżony do koncepcji polskich ogródków działkowych. Zainteresowani programem mieszkańcy miast jak ChongQing mogą od władz wiejskich wydzierżawić działkę o powierzchni ok. 30 m2, gdzie mogą wedle własnego uznania uprawiać swoje warzywa i owoce, gdzie mogą przyjeżdżać w weekendy, dni wolne, święta.

Koszt dzierżawy określono na 400 RMB (ok. 275,90 PLN) miesięcznie. W ramach tej ceny można wynająć mieszkańca wsi, który będzie doglądał warzyw i owoców na dzierżawionej działce. A „doglądaczami” są wiejscy emeryci, którzy wcześniej przez cale życie pracowali tu na roli. Inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a przynosi wielostronne korzyści. Tym z wielkiego miasta i tym z małej wsi.

Źródło:

Wielu kierowców podróżujących przez prowincję ShanDong 山东, mogło ze zdumieniem zauważyć w sklepach przydrożnych stacji benzynowych opakowania do złudzenia przypominające te zawierające FeiTian MouTai (飞天茅台), najznamienitsze baijiu – chiński alkohol wysokoprocentowy (wielokrotny destylat „zacieru” ze sfermentowanego sorgo o zawartości alkoholu powyżej 55%), jeden z najdroższych alkoholi w Chinach.

Alkohol sprzedawany w ShanDong objęty był specjalną promocją: kto nabył dwie butelki tego alkoholu w cenie 398 RMB (ok. 273,61 PLN) za butelkę, trzecią flaszkę otrzymywał gratis.

Rzecz o tyle niezwykła, że FeiTian MouTai to dobro luksusowe, którego raczej nie sprzedaje się „byle gdzie”, w swojej klasie to baijiu nie ma konkurencji, a sama marka należy do grona najdroższych marek w Chinach.

Uważniejsi kierowcy dość szybko zorientowali się, że na stacjach benzynowych nie sprzedaje się ekskluzywnego MouTai, ale baijiu KunYue („昆悦酱酒”), alkohol o mocy powyżej 50%, produkowany w prowincji ShanDong przez prywatną firmę QingZhou YunMen Wine (Group) Co., Ltd. (青州云门酒业(集团)有限公司), który zawarł umowę dystrybucyjną z siecią stacji PetroChina (中石油) należącą do China National Petroleum Corporation (中国石油天然气集团有限公司).

FeiTian MouTai 飞天茅台

KunYue 昆悦酱酒

Źródło:

Powszechnie wiadomo, że światowymi stolicami mody są Paryż, Mediolan, Londyn, czy Nowy Jork. Tymczasem coraz większą rolę w tej branży zaczyna odgrywać również Pekin/BeiJing/北京. Od 2005 roku organizowany jest tam “Beijing Fashion Week” (北京时装周), a ostatnio zaczęto organizować „China International Fashion Week” (中国国际时装周). Na początku września br. projektanci, w tym goście z zagranicy, zaprezentowali swoje kolekcje na wiosnę/lato 2023.

 

Źródło:

Wyniki badań w ramach dużych projektów, takich jak Chinese Civilization Exploration Project, badań nad pochodzeniem i wczesnym rozwojem cywilizacji chińskiej, a także związanym z tym tłem i przyczynami, pozwalają na wyznaczenie kolejnych etapów narodzin i rozwoju tej cywilizacji:

  • położenie fundamentu 10 000 lat temu (pierwsze uprawy prosa, w środkowym i dolnym biegu rzeki Jangcy zaczęto uprawiać ryż),
  • pochodzenie 8 000 lat temu (ocieplenie klimatu sprzyjało rozpowszechnieniu się rolnictwa, to dało początek rozwojowi rzemiosła i struktur społecznych, pojawiły się cechy szczególne, obecne w chińskiej kulturze do dnia dzisiejszego);
  • przyspieszenie 6 000 lat temu (wciąż rozproszone osadnictwo cechował rozwój rzemiosła, sprzyjające warunki klimatyczne pozwoliły na rozwój upraw i hodowli, pojawiły się zalążki klasy rządzącej, a także znana do dziś symbolika – figurki smoków i tygrysów, jako symboli zwierzchności; nie ma mowy o cywilizacji, czy państwowości);
Ceramika odkryta podczas prac archeologicznych prowadzonych w Shicun, powiat Xiaxian, Yuncheng, prowincja Shanxi, datowana na 6000 lat.
  • początki cywilizacji jako takiej 5 000 lat temu (rozwój religijny, polityczny, gospodarczy i militarny bazujący na rolnictwie o charakterze produkcyjnym: nawożenie, orka, melioracja i nawadnianie, magazynowanie zbiorów, uprawy wielkoobszarowe; wysoko zaawansowane technicznie rzemiosło; pojawienie się przedmiotów rytualnych i wstępne ukształtowanie się systemu obrzędowego; pojawiły się centralne miasta i prymitywne sanktuaria religijne; mega-miasto Liangzhu w dolnym biegu rzeki Jangcy, z miastem wewnętrznym o powierzchni prawie 3 mln metrów kwadratowych było największą stolicą świata);
  • powstanie Państwa Środka 4 300 lat temu (klimat uległ znacznej zmianie, pojawiły się anormalne temperatury, nierównomierne opady i częste powodzie, co miało duży wpływ na postęp cywilizacyjny we wszystkich regionach; powstają silne ośrodki miejskie będące centrum władzy dysponującej siłą militarną
  • powstanie pierwszej dynastii 4 000 lat temu (dynastia Xia, która do niedawna uważana była za dynastię mityczną, „udowadnia” swoje istnienie w odkryciach archeologicznych ostatnich 10 lat – między innymi u podnóża gór Song, gdzie odnaleziono pozostałości ponad 10 miast z tego okresu);
  • utrwalenie władzy królewskiej 3 000 lat temu,
  • powstanie jednolitego wieloetnicznego państwa 2 200 lat temu.

Czyżby historia Chin należała do opowieści z rodzaju never ending story?

Źródło:

Rzeczywistość kreowana przez ograniczenia sanitarne związane z epidemią sprawiły, że ogromna popularnością zaczęły cieszyć się koncerty gwiazd kanto-pop i innych realizowane online.

Z okazji 41 rocznicy debiutu piosenkarskiego, transmitowany na żywo koncert Liu DeHua 刘德华 (l. 60, znany jako Andy Lau) z Hong Kongu oglądało 200 mln fanów.

Z kolei 2 koncerty Zhou JieLun 周杰伦 (l. 43) z Tajwanu znanego jako Jay Chou obejrzało na żywo w sieci ponad 100 mln osób.

Aplikacja DouYin (抖音), czyli TikTok, specjalizująca się w takich transmisjach, w okresie od 3 sierpnia do 9 września br. zorganizowała 7 tego typu wydarzeń. W sumie wzięło w nich udział ponad 600 mln uczestników.

Źródło:

Coraz popularniejsze w kraju stało się pokrywanie dachów dworców szybkiej kolei panelami fotowoltaicznymi. I tak na przykład dach stacji XiongAn 雄安 o powierzchni 42 tys. m2. Pokrywa 17 700 paneli. Mogą one generować ponad 6 tys. kW energii.

Źródło:

Fortuna odwróciła się od jednego z najlepszych aktorów młodego pokolenia, 35 letniego Li YiFenga 李易峰. W ciągu jednego dnia stracił 13 intratnych kontraktów reklamowych (zawartych z firmami zagranicznymi i krajowymi), unieważniono też podpisane z nim kontrakty dotyczące produkcji filmowych. Oznacza to, że w tym roku nie zarobi swojej rocznej średniej w wysokości 60 mln RMB (ok. 41,222 mln PLN), średniej, którą określono jeszcze na początku tego roku. Agencje reklamowe i producenci filmowi zdecydowali się na zerwanie umów, kiedy YiFeng został aresztowany w związku z korzystaniem z usług prostytutek. Wedle chińskiego prawa jest to przestępstwo.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button