Wiadomości

Chiny: Liczba ludzi starych w tym roku przekroczy 200 milionów

Aż 202 miliony, czyli 14,8% całej populacji ChRL w tym roku stanowić będą ludzie w wieku powyżej 60 lat podało Chińskie Biuro Badania Starzenia. W ten sposób Chiny osiągną w roku 2013 pierwszy rekord przyrostu najstarszej grupy wiekowej w całej swojej historii. W roku 2012 liczba osób starszych w Chinach wynosiła 194 miliony osób.

Oznacza to, że zaledwie w ciągu roku ilość osób starszych w Chinach przyrośnie o 8,91 miliona ludzi. W tym samym czasie liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie z 939 milionów w roku 2012 do 936 w roku bieżącym.

Zgodnie z raportem odwrócenie tej tendencji wymagać będzie pomocy ze strony władz. Sprawa jest o tyle pilna, że w roku bieżącym aż 45,94% populacji ChRL będzie potrzebowała wsparcia pozostałej części pracującego społeczeństwa. W zeszłym roku było to tylko 44,62%.

Dyrektor Centrum, Wu Yushao, powiedział podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Pekinie w ostatnią środę, że liczba starszych osób samotnych przekroczy 100 milionów. Tą samą liczbę przekroczy również ilość ludzi powyżej 60 roku życia cierpiących na chroniczne schorzenia. Liczba ludzi starszych wymagających całodobowej opieki wzrośnie do ponad 36 milionów.

Chińczycy urodzeni w czasie pierwszego wyżu demograficznego, czyli na początku lat 50-tych XX wieku stają się obecnie emerytami. W tym samym momencie na rynek pracy wkraczają pierwsze roczniki objęte planem demograficznym "jedna rodzina – jedno dziecko".

Raport Centrum przedstawia dodatkowo inne problemy, jak na przykład defekty wielkich aglomeracji. Budowano je z myślą o ludziach młodych i zdrowych. Funkcjonowanie w tych miejscach osób starszych i schorowanych jest niezwykle trudne. Do tego na każdy 1000 emerytów przypada zaledwie 20,5 łóżek w domach opieki, jak również w szpitalach.

Osoby w wieku starszym i ich problemy będą dla Chin wyzwaniem niezwykłym – stwierdził Wu Yushao. Jako człowiek zajmujący się demografią jest świadom faktu, że wszelkie działania związane z odwracaniem trendów demograficznych zajmują dziesiątki lat. Nie jest to dobry prognostyk dla Chin.

Jest to zarazem kolejny element podważający teorię o nieuniknionym zajęciu przez Chiny pozycji światowego lidera. Widać wyraźnie, że nadmiar ręcznego sterowania społecznościami zawsze prowadzi do niepożądanych skutków.

Źródło: China Daily

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close