Wiadomości

Chiny: Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna Chin i jej gwiazdy

Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna Chin (LPKKCh) rozpoczęła swoje obrady w minioną niedzielę w Pekinie. Wydaje się, że kwestie polityczne, którymi powinno zajmować się to gremium zostało przyćmione przez obecność nowych członków ciała doradczego. Są nimi Jacky Chan, Ming Yao oraz Chen Guangbiao.

Jacky Chan, znany wszystkim na świecie mistrz kung-fu, bohater takich filmów jak "Godziny szczytu", "Pijany mistrz", albo "Rycerze z Szanghaju" potrzebował aż 15 minut, żeby przedrzeć się przez tłum dziennikarzy i reporterów i pokonać odległość 100 metrów od głównego wejścia do sali plenarnej zbierającej się raz w roku Konferencji Konsultatywnej. Uwaga mediów jaką skupił na sobie gwiazdor filmowy dała wielu obserwatorom sporo materiału do przemyśleń. Gdyby Jacky Chan zajął się poważnie polityką jakieś 20 lat temu, jego pozycja w Chinach Ludowych mogłaby opierać się nie tylko o sławę celebryty.

Inną gwiazdą sesji Konferencji jest były zawodnik NBA Yao Ming. Najsłynniejszym chińskim koszykarzem mniej zajmowali się dziennikarze, natomiast nie dawali mu chwili spokoju "szeregowi" delegaci. Każdy z nich (a jest ich ponad 2000) postanowił wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie z 7-krotnym członkiem drużyny All-Stars. Yao znany ze swojego łagodnego charakteru i ogromnej odporności na objawy niezdrowego zainteresowania swoją osobą w Chinach, z największą uprzejmością zgadzał się na rolę niedźwiedzia z Krupówek i dawał się bez końca fotografować rozanielonym uczestnikom Konferencji. Nie miał zresztą innego wyjścia. Jak stwierdził jeden z reporterów Yao Ming brodził w morzu delegatów zanurzony zaledwie do połowy swego ciała. Nie miał szans aby się ukryć, lub zostać niedostrzeżonym.

Trzecią gwiazdą, która sama musiała zadbać o atencję stał się miliarder Chen Guangbiao. Przybył na sesję otwierającą obrady w swoim charakterystycznym garniturze w jadowicie zielonym kolorze. Nie omieszkał również obdarować delegatów i dziennikarzy swoim najnowszym produktem, czyli powietrzem w puszkach. Ekscentryk, kontrowersyjny filantrop, chiński Branson, zalecał uczestnikom Konferencji zżywanie powietrza z puszek przed każdą sesją. Według Chena dwa głębokie wdechy powietrza z Xinjiangu, Tybetu, lub Tajwanu pozwoli odświeżyć umysł i dać moc tak wielką, że…

W przypadku obrad ciał takich jak Konferencja Konsultatywna moc jest niezbędnym sojusznikiem. Rok temu w internecie krążyły zdjęcia i klipy pokazujące tych nieszczęsnych delegatów, których pokonało zmęczenie, nuda, a dopadł głęboki sen. Społeczeństwo się oburzyło. Mają taką sesję raz w roku, a i tak to za dużo roboty dla poniektórych członków gremium.

Redaktor

Źródło: WCT

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close