GospodarkaWiadomości

Chiny: Najniższy wzrost PKB od 24 lat

Jak poinformowała agencja Bloomberg w 2014 roku dynamika wzrostu PKB Chin wyniosła 7,4 procent i była najniższa od 1990 roku, kiedy to na Państwo Środka nałożone zostały sankcje po tragicznych wydarzeniach jakie miały miejsce na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie w czerwcu 1989 roku.

W poprzednich dwóch latach PKB Chin rósł po 7,7 procent zaś przez ostatnie trzy dekady średni wzrost sięgał 10 procent. 

Zaprezentowany we wtorek oficjalny odczyt danych makroekonomicznych Chin okazał się nieznacznie niższy od przyjętego przez chiński rząd celu na poziomie 7,5 procenta. Tym samym, po raz pierwszy od 1999 roku Chinom nie udało się osiągnąć zakładanego tempa wzrostu.

W czwartym kwartale minionego roku chińska gospodarka rosła w tempie 7,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku 2013. 

W komentarzu agencja Bloomberg podkreśla, że co prawda schłodzenie drugiej pod względem wielkości gospodarki na świecie jest mocno zauważalne, ale mieści się w granicach przyjętego przez rząd w Pekinie celu zakładającego „miękkie lądowanie”. Rynki powinny odetchnąć z ulgą, gdyż są sygnały, że chińska gospodarka weszła w 2015 r. w lepszej kondycji niż oczekiwano. 

W 2014 roku udział konsumpcji w PKB Chin sięgnął 51,2 procent, a to oznacza wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z rokiem 2013. Sektor usług odpowiadał za 48,2 procent PKB Państwa Środka, rosnąc o 1,3 procenta.

Na dane te rzuca pewien cień wypowiedź byłego premiera Chin Wen Jiabao, który swego czasu oświadczył, iż większość otrzymywanych przez Pekin informacji, a w konsekwencji danych publikowanych przez rząd Chin, jest "man made". 

Źródło: Bloomberg

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Sprawdź też

Close
Close