Wiadomości

Chiny: Nie igraj z Qiantang

HANGZHOU – Co najmniej 20 widzów zostało rannych w miejscowości Haining w prowincji Zhejiang, po przejściu fali zwanej "Srebrnym Smokiem", a będącej przyrodniczym fenomenem rzeki Qiantang.

Każdego roku około 18 dnia 8 miesiąca księżycowego według tradycyjnego kalendarza chińskiego (pomiędzy wrześniem a październikiem wedle kalendarza gregoriańskiego) na rzece Qiantang, powstaje ogromna fala, której widok przyciąga wielkie rzesze żądnych wrażeń widzów. Fala ta powstaje poprzez połączenie sił ruchu obrotowego ziemi, siły grawitacyjnej księżyca, a także dzięki specyficznemu kształtowi ujścia rzeki, która widziana z góry w tym miejscu wygląda jak szyjka  gigantycznej butelki. Siły działające na wody rzeki oraz gwałtowne przewężenie jej brzegów powodują jednokrotne spiętrzenie wody w postaci wysokiej fali rozciągającej się od jednego do drugiego brzegu rzeki, przy której Wisła, w najszerszych swych miejscach, wygląda jak strumyk. Fale mają wysokość do około 8 metrów, kształt wodnego tunelu, a ich ruchowi towarzyszy potężny odgłos grzmotu.

Fenomen przyciągał uwagę ludzi od tysiącleci. Zwyczaj podziwiania fal, zwanych czasem „Srebrnym Smokiem” był już popularny 2000 lat temu. Nie jest to zwyczaj bezpieczny, ponieważ wielka fala często pokonuje wały i umocnienia zbudowane wzdłuż brzegów, a wzburzona woda porywa nieostrożnych widzów. Nie obyło się bez wypadków również w tym roku. Najwięcej osób doznało obrażeń w Haining, gdzie grupa mieszkańców miasta zeszła nad sam brzeg rzeki, aby podziwiać widowisko z bliska.

qiantang, chiny, leszek slazyk 1

qiantang, chiny, leszek slazyk 2

qiantang, chiny, leszek slazyk 3


Źródło: China Daily, beta.chiny24.com

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

3 thoughts on “Chiny: Nie igraj z Qiantang”

 1. Mala uwaga – fala pojawia sie co miesiac ok. pelni ksiezyca (czyli 15go dnia kazdego miesiaca ksiezycowego chinskiego kalendarza), ale najwieksza jest ponoc 8go miesiaca – w okolicach Swieta Srodka Jesieni. W tym roku swieto przypada na 12 wrzesnia, wiec wydarzenie w Haining z pewnoscia nie mialo miejsce w tym akurat okresie.

  Wierny czytelnik

 2. @YLK: Dziękuję bardzo za małą uwagę. Mnie również nie pasuje data, ale China Daily opublikowała zdarzenie jako rzecz, która miała miejsce 31 sierpnia. A jak ja, mały, lichy kronikarz mogę dyskutować z China Daily? Tłumaczę i przekazuję dalej….. Być może China Daily jest już w posiadaniu oficjalnych danych dotyczących ilości ofiar wśród obserwatorów przejścia "Srebrnego Smoka" za 16 dni? Ot potęga!

  Pozdrawiam serdecznie Wierny Czytelniku!

  Redaktor Le.

 3. Szanowny Panie Redaktorze Le,
  Uprzejmie dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Jestem pewien, ze China Daily jest doskonale poinformowana o ilosci ofiar nadchodzacego wydarzenia. Mysle, ze dla pewnosci wazne sluzby beda staly za ogladajacymi "Srebrnego Smoka" i co poniektorych wpychaly w wode, zeby przypadkiem najwazniejszy angielskojezyczny organ sie nie pomylil.
  Zreszta funkcjonariuszy widac na zdjeciach. Tak czy inaczej jestem pelen podziwu, ze organ zamiescil takze fotografie wydarzenia z przyszlosci, to niesamowite osiagniecie, czyzby doszlo do jakiejs wspolpracy z uczonymi radzieckimi?
  Z powazaniem – Wierny Czytelnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close