Wiadomości

Chiny: Nowe zasady wstępowania do partii

Zgodnie z nowymi zasadami określonymi przez władze KPCh w powiecie Hupu w prowincji Hunan, kandydaci na członków Komunistycznej Partii Chin będą musieli wykazać się wysokimi walorami moralnymi i etycznymi, aby otrzymać status członka organizacji.

Jak podaje magazyn Chinese Business News z Szanghaju szefowie partii z Hupu postanowili wprowadzić nowe regulacje dotyczące możliwości wstąpienia w szeregi KPCh. Nie wiadomo czy inicjatywa ta jest w jakikolwiek sposób inicjowana przez Pekin, czy też ma charakter lokalnej inicjatywy. Nie mniej jednak od marca tego roku kandydaci na członków KPCh, aby otrzymać legitymację partyjną muszą poddać się publicznej ocenie.

Chiny są krajem, w którym działa najliczniejsza partia polityczna świata. To oczywiście KPCh, jedyna rzeczywista partia w państwie. Od początku roku wstrząsały nią wydarzenia związane ze skandalem dotyczącym szefa partii z Chongqing oraz jego najbliższej rodziny. Inicjatywa władz powiatowych z Hupu może być próbą poprawienia nadszarpniętego wizerunku.

Jakież bowiem nowe zasady wprowadzono dla kandydatów na członków partii w tym rejonie? Otóż kandydaci takowi muszą poddać się publicznej ocenie lokalnego środowiska, aby uzyskać potwierdzenie, że nie dopuścili się następujących przewin:

bumelanctwo

gra w karty

hazard

zastraszanie

brak troski o los swoich rodziców

nienależyte wysiłki w celu edukacji swoich dzieci

niemoralność

niewłaściwe traktowanie członków rodziny

konflikty i nieuczciwość wobec krewnych i sąsiadów

Kandydaci na członków partii muszą przejść rodzaj publicznego głosowania. Warunkiem koniecznym uzyskania legitymacji partyjnej jest otrzymanie co najmniej 60% pozytywnych głosów. To prawdopodbnie próba wprowadzenia chińskiej wersji socjalizmu z ludzką twarzą. Przerabialiśmy to u siebie. Czy coś z tego wyszło? E tam. Polityka jest cyniczna z samego założenia. Jak więc może mieć przyjazną, "ludzką" twarz? Może mieć maskę. Nawet ludzką jeśli komuś bardzo na tym zależy.

Źródło: WantChinaTimes

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close