Wiadomości

Chiny: Operacja ID

W roku 1985 otrzymałem swój pierwszy dowód osobisty. W Polsce obowiązywały wtedy książeczki z zielonymi okładkami, trochę większe od książeczek wojskowych, nie zaś mniejsze od granatowych paszportów. Dowód osobisty stanowił integralną część Polaka. Okazywało się go funkcjonariuszom różnej maści mundurowej, wykazywało posiadane wykształcenie, jak również udowadniało zatrudnienie. W tym samym czasie w Chinach wprowadzono dowody osobiste w formie pojedynczej, dwustronnej laminowanej karty. Ta pierwotna wersja chińskich dowodów tożsamości odchodzi do lamusa z dniem 1 stycznia 2013 roku.

Do końca bieżącego roku posiadacze starych dowodów muszą obowiązkowo uzyskać nowe wersje wykonane w technologii identycznej z tą w jakiej wykonywane są nasze, polskie dowody osobiste. Po pierwsze władze Chin chcą ujednolicić dowody osobiste posiadane przez obywateli, po wtóre zamierzają ukrucić proceder podrabiania dokumentów. Stara wersja dowodów w dzisiejszych czasach jest niezwykle łatwa do podrobienia. To po prostu kolorowo wydrukowany kawałeczek papieru ze zdjęciem, zalaminowany przezroczystym plastikiem. W rzeczywistości podróbkę może wykonać każdy posiadacz laserowej drukarki kolorowej i urządzenia do laminowania. Do końca roku 2010 nową wersję chińskich dowodów tożsamości otrzymało 1,04 miliarda mieszkańców Chin, czyli 77,6% tamtejszej populacji.

China to eliminate old ID cards

China to eliminate old ID cards

Wraz z wycofaniem starej wersji dowodów pojawi się nowy obligatoryjny obowiązek związany z możliwością uzyskania nowego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Otóż każdy aplikant zgłaszający się po swój pierwszy dowód osobisty, lub po uaktualnienie ID będzie musiał złożyć swoje odciski palców, które zostaną wprowadzone do nowego, ogólnokrajowego archiwum odcisków palców.

China to eliminate old ID cards

Na zdjęciu powyżej: po prawej stronie stare dowody, po lewej dowody nowe. Panie policjantki omawiają cechy nowych dowodów, które utrudniają wykonanie ich podróbek.

 

Źródło: China Daily

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close