Wiadomości

Chiny: Pierwszy oficjalny ślub gejowski w Fujian

Niejaki Lu Zhong lat 24 oraz Liu Wanggqiang zawarli pierwszy w prowincji Fujian oficjalny związek małżeński osób tej samej płci. Uroczystość ślubna odbyła się w małej miejscowości Ningde. Zaraz po ceremonii w urzędzie stanu cywilnego obaj panowie młodzi oddalili się z miejsca uroczystości na swoich elektrycznych skuterach.

Ich beztroska podróż przyciągnęła uwagę wielu tysięcy osób zgromadzonych wzdłuż wiejskich dróg.

Większość obserwatorów wyrażała się pozytywnie na temat wydarzenia. Jak donosi Xiamen's Haixi Morning Post ludzie znający obu małżonków, jak i mieszkańcy Ningde zupełnie im obcy przesyłali obu mężczyznom wiele słów serdeczności i zwyczajowe błogosławieństwa.

O ślubie stało się bardzo głośno kiedy obaj mężczyźni ujawnili w sieci, że we wrześniu zaręczyli się oficjalnie w mieście Quanzhou, po czym postarali się o możliwość zalegalizowania swojego związku. Małżonkowie tymczasowo zamieszkali w lokalnym hotelu. Czekają na zakończeniu budowy domu należącego do Lu.

Obaj mężczyźni postanowili zamieszkać na stałe w prowincji Fujian, zamierzają otworzyć tutaj bar. Biorąc pod uwagę coraz większą otwartość w Chinach na społeczność gejowską pomysł może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Żeby było jasne: coraz większa otwartość nie oznacza powszechnej tolerancji i wszechobecnej harmonii pomiędzy społeczeństwem heteroseksualnym a heteroseksualnym. Homoseksualiści są traktowani ciągle z rezerwą przez społeczeństwo chińskie, wyraźnie jednak widać, że chińskie media coraz częściej wspominają o tej grupie społecznej.

Powody takiej zmiany postawy mogą być bardzo pragmatyczne. Wiadomo, że nierównowaga narodzin pomiędzy dziewczynkami a chłopcami spowoduje, że już w najbliższych 10 latach około 30 milionów Chińczyków nie znajdzie sobie w ChRL partnerki. Rozsądniej jest zatem uczynić homoseksualizm normą społeczną i obyczajową niźli szukać sposobu "zaimportowania" odpowiedniej ilości kobiet. Z naszego punktu widzenia może się to wydawać cyniczne. Pamiętajmy jednak, że polityka jedna rodzina – jedno dziecko ma bez wątpienia charakter interwencji w prywatność obywateli, pewnego rodzaju inżynierii demograficznej. Skoro wiadomo, że we wszystkich społeczeństwach homoseksualiści stanowią odsetek od 5 do 10% populacji, to problem nierównej ilości mężczyzn i kobiet może "zniknąć" dzięki wsparciu środowiska homoseksualistów.

gejowski, chiny, leszek slazyk, 2

 

Źródło: WCT

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

1 thought on “Chiny: Pierwszy oficjalny ślub gejowski w Fujian”

  1. „Zaraz po ceremonii w urzędzie stanu cywilnego…”
    W ChRL nie zostały do tej pory zalegalizowane ani związki partnerskie ani małżeństwa homoseksualne. „Małżeństwo” nie mogło być legalnie zarejestrowane w chińskim USC. Nie może to być oficjalnie uznany przez państwo związek. Panowie urządzili sobie jedynie publiczne „wesele”, nie pierwsze zresztą w Chinach – głośny case sprzed 2 lat Zeng Anquan i Pan Wenjie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close