GospodarkaWiadomości

Chiny: PMI powyżej 50 punktów

Opublikowane dziś nad ranem ostateczne czerwcowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego sygnalizują poprawę warunków w tym sektorze pierwszy raz od pół roku. Ostateczny czerwcowy odczyt wkaźnika PMI wzrósł z 49,4 w maju do 50,7 w czerwcu.

Jak co miesiąc dane dotyczące kondycji chińskiego sektora przemysłowego opublikowały wspólnie firma Markit oraz bank HSBC. Komentując dane za miniony właśnie miesiąc Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:

"Ostateczny odczyt wskaźnika PMI dla chińskiego sektora przemysłowego odbił się w czerwcu do poziomu 50,7 z 49,4 w maju, pozostając na względnie niezmienionym poziomie w porównaniu ze wstępnym odczytem. Potwierdza to silniejszy popyt i szybsze opróżnianie magazynów. W gospodarce pojawia się więcej sygnałów ożywienia, co prawdopodobnie utrzyma się w ciągu kilku nadchodzących miesięcy i będzie wspierane przez silniejsze inwestycje w infrastrukturę. Niemniej jednak nadal utrzymuje się ryzyko osłabienia wzrostu związane ze spowolnieniem na rynku nieruchomości, które wciąż będzie wywierało presję na wzrost w drugiej połowie roku. Oczekujemy, że zarówno polityka fiskalna, jak i monetarna pozostaną dostosowawcze do momentu utrwalenia ożywienia"

Szkoda, że komentarze pana Hongbin Qu są tak bardzo ogólnikowe. Bo przecież w przypadku II gospodarki swiata warto byłoby poznać więcej szczegółów. Tak mi się przynajmniej wydaje. Na przykład skąd i jakiego rodzaju są owe "sygnały ożywienia"? Jakie jest ich źródło? Co w praktyce oznaczaja "silniejsze inwestycje w infrastrukturę" i czy są one wyłącznie działaniem stymulujacym dla stymulowania, czy wychodzą na przeciw rzeczywistym potrzebom Chin? To ważne, bo jeśli planowane są inwestycje typu kolejne autostrady, kolejne lotniska, nowe, większe, droższe wersje tego co już jest, to dla chwilowego ożywienia podążać będziemy ku sytuacjom ekonomicznym doskonale już rozpoznanym przez kraje takie jak Portugalia. Inwestycje w infrastrukturę nie zawsze wychodzą gospodarce na zdrowie. 

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close