Wiadomości

Chiny: PMI za maj 2012 poniżej 50 punktów

HSBC i Markit Economics opublikowały dziś nad ranem wstępne majowe dane PMI*) dla chińskiego sektora przemysłowego. Wstępny odczyt głównego wskaźnika PMI ukształtował się na poziomie 49,6 wobec 50,4 w kwietniu. Każdy odczyt wskaźnika PMI poniżej 50 punktów oznacza pogorszenie warunków w sektorze, a powyżej – poprawę. Majowy odczyt jest najsłabszy od 7 miesięcy.

Komentując wstępne majowe dane PMI dla Chin, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:

"Osłabienie aktywności w sektorze przemysłowym w maju oddaje spowolnienie w obszarze popytu krajowego oraz utrzymujące się zawirowania zewnętrzne.

Sekwencyjne spowolnienie jest możliwe w połowie drugiego kwartału i będzie ono stanowiło ryzyko osłabienia kruchego ożywienia wzrostu gospodarczego w Chinach. Co więcej, kolejne sygnały zastoju na rynku pracy nawołują do większego wsparcia ze strony polityki. Pekin nadal ma fiskalną amunicję, aby podjąć takie działania".

Pekin ma fiskalną amunicję fakt. Tylko, czy przypadkiem nie są to ślepaki? Problemem Chin jest ich wielkość, któa w czasie hossy stanowi ogromny atut. Decyzje wydawane przez Pekin zamieniają się w czyn niezwykle wolno w poszczególnych prowincjach. W niektórych spotykają się z cichym oporem, lub niezrozumieniem. Myślę też, że nastąpiło spore oderwanie centrali od społeczeństwa. Stolica Chin nie czuje tego co dzieje się tam niżej, jak dzisiejszą rzeczywiostość postrzegają zwykli obywatele, jakie są ich reakcje na to co się dzieje dookoła. Obawiam się, że Pekin wciąż widzi Chiny sprzed 2, 5, 10 lat, a tymczasem zmieniły się one diametralnie.

*)Przypomnę: Wskaźnik PMI to mówiąc w uproszczeniu informacja zwrotna od kupców i zaopatrzeniowców kilkuset dużych firm z różnych branż informujących okresowo o poziomach zakupów surowców, materiałów i komponentów dla potrzeb swoich firm. Czym większe zakupy i wynikające z nich zapasy, tym większe otrzymane zamówienia od klientów, tym większe planowane produkcje. Spadający poziom zapasów oznacza malejące plany dotyczące produkcji, a więc i wielkości otrzymywanych zamówień.
 

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button