LudzieNauka

Pożegnanie Yuan Longpinga – “Ojca Chińskiego Ryżu Hybrydowego”

22 maja, w Changsha, w wieku 91 lat zmarł profesor Yuan Longping, znany w całych Chinach jako “Ojciec Hybrydowego Ryżu”. 

Profesor Yuan Longping zasłynął w latach 60. XX wieku, odkrywszy możliwość krzyżowania różnych odmian ryżu, dzięki czemu udało mu się stworzyć odmiany hybrydowe, o różnej charakterystyce odporności na trudne warunki naturalne, a równocześnie dające niezwykle obfite plony. Odkrycie profesora przyczyniło się w znaczący sposób do zlikwidowania problemu głodu w Azji i w ogromnej części Afryki. Profesor kontynuował przez całe swoje życie badania nad nowymi odmianami ryżu i zbóż, co doprowadziło do stworzenia odmiany, którą można uprawiać na zasolonych glebach nadmorskich, zalewanych wodą morską. Ryż ten, pomimo warunków, w których wzrasta nie zawiera soli i nadaję się do spożycia. Stworzony przez zespół profesora specjalny szczep ryżu stanowi od 2018 r. ponad połowę całkowitej produkcji ryżu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Oprócz kwestii związanych z wyżywieniem (sukcesywne uniezależnienie się Emiratów od importu) nowe odmiany ryżu profesora Yuana pozwalają skutecznie walczyć z procesem pustynnienia nielicznych ziem uprawnych w tym regionie świata.

Profesor Yuan Longping należy do panteonu chińskich naukowców, którzy już za życia byli (i są) traktowani jako bohaterowie, osoby o najwyższym autorytecie i godni najwyższej czci.

Informacja o śmierci profesora była najważniejszą wiadomością minionej soboty w chińskich mediach. Na uroczystości pogrzebowe wyruszyły z całych Chin tysiące Chińczyków – tych, których losy splotły się z losami profesora, jak i tych, których pragnęli złożyć mu swój hołd, okazać wdzięczność za efekty jego pracy.

Dla wielu Chińczyków profesor jest symbolem pokonania największego wroga Chin – głodu.

Pomnik profesora Yuana na kampusie jego macierzystej uczelni, Southwest University, otoczony kwiatami.

Uroczystości pożegnalne z udziałem wielu znanych osób ze świata nauki i polityki odbyły się w poniedziałek 24 maja br. Profesor Yuan w wywiadzie dla chińskiego magazynu People w 2013 r. powiedział, że nigdy nie wstąpił do Komunistycznej Partii Chin, ani jej młodzieżowego skrzydła (Ligi Młodzieży Chińskiej). “Czasami mówisz niewłaściwe rzeczy, ponieważ nie rozumiesz polityki” – dodał. Podczas Rewolucji Kulturalnej Yuan przekonał się o tym na własnej skórze, kiedy wykorzystano przeciw niemu komentarze, które wcześniej wygłosił na temat kompetencji “centrali” w zakresie planowania upraw i oceny wielkości zbiorów. Kiedy powiedziano mu, że strategia upraw, którą skrytykował, była w rzeczywistości instrukcją Mao Zedonga, profesor Yuan odpowiedział: “Przewodniczący Mao nie studiował nauk o uprawie roślin”.

Szczęśliwie się złożyło, że wyniki jego ówczesnych badań nad ryżem opublikowane w czasopiśmie naukowym zwróciły uwagę wyższych urzędników, którzy zapewnili mu “parasol ochronny”. “To uratowało mi życie” – powiedział w wywiadzie profesor Yuan. To uratowało też życie milionów mieszkańców Azji i Afryki, którzy dzięki pracy profesora mogli zacząć uprawiać najpierw ryż, a potem zboża odporne na skrajnie niesprzyjające warunki jak susza, czy jałowe gleby.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© chiny24.com 2010-2021

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button