Wiadomości

Chiny: Rekord wartości posagu pobity

Pewien przedsiębiorca z prowincji Fujian w Chinach Południowo-wschodnich pobił rekord kraju jeśli chodzi o wartość posagu wydawanej za mąż córki. Poprzedni rekord ustanowił przedsiębiorca z tej samej prowincji. Chiński biznesmen obdarował swoją córkę prezentami o wartości 210 milionów yuanów (około 110 milionów złotych).

Polskie media w kółko przepowiadają kryzys, który niebawem nadejdzie (chociaż minister Rostowski twierdzi, że w drugiej połowie roku "się ruszy", co wydaje się być dość ciekawą konstrukcją logiczną), tymczasem chińscy przedsiębiorcy z nudów chyba walczą o prymat w kategorii "pokaż się". Z zapałem godnym moskiewskich nowobogaczy ścigają się z całym światem na rozrzutność.

Zięć rekordzisty jest synem wiejskiego sekretarza partii (powiat Changle). Sam rekordzista jest właścicielem kilku dużych firm w Fujianie i w innych prowincjach. Rodzina panny młodej, znana ze swego bogactwa, jak dotąd zachowywała się rozsądnie, zajmowała akcjami charytatywnymi, nie kłuła nikogo swoim majątkiem w oczy. Aż do ślubu córki jedynaczki.

W przyjęciu, które miało miejsce 16 stycznia wzięło udział 3 tysiące gości, którzy zasiedli przy 300 stołach, Każdy z gości dostał w formie prezentu 1000 yuanów (500 złotych). Co kraj to obyczaj. Podejrzewam, że u nas też wielu chętnych poświęciłoby wieczór na takie wesele, gdzie zamiast kombinować z prezentami można jeść, pić i kaskę dają…

Wyposażanie młodych w pokaźne posagi wydaje się być specjalnością nuworyszy z prowincji Fujian. W zeszłym roku CEO Hengan International Group podarował swojej córce 1,4 miliona yuanów (750 tysięcy złotych), BMW, Porsche, apartamencik w Xiamenie. Inny pan, Wu Jinbiao, właściciel gustownie nazwanego przedsiębiorstwa Billion Industrial Holdings wyposażył swoją córkę na dalszą drogę życia w drobiazgi o wartości 200 milionów yuanów (105 milionów złotych).

Się gra, się ma!

Źródło: WCT

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Sprawdź też

Close
Close