Wiadomości

Chiny: Rośnie odsetek osób – nosicieli wirusa HIV

Zgodnie z ujawnioną dzisiaj informacją pochodzącą od przedstawicieli chińskiego ministerstwa zdrowia rośnie odsetek nosicieli wirusa HIV pośród Chińczyków w wieku od 15 do 24 lat, jak i również wśród tych powyżej 50 roku życia.

Od stycznia do października bieżącego roku zarejestrowano  16,131 nowych przypadków nosicieli HIV pośród obywateli powyżej 50 roku życia. Stanowi to wzrost o 20,2% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Pośród obywateli w wieku pomiędzy 15 a 24 rookiem życia odnotowano 9,514 nowych przypadków zarażenia wirusem, czyli o 12,8% więcej niż w zeszłym roku. Ministerstwo Zdrowia ChRL stwierdziło, że w niektórych rejonach Chin i pośród pewnych grup ludzi zarażenia HIV/AIDS przyjmują formę niekontrolowanej epidemii.

Na koniec października bieżącego roku w Chinach żyło w sumie 492,191 nosicieli wirusa HIV i osób chorujących na AIDS. Pośród tej liczby aż 68,802 stanowiły nowe przypadki.

Przedstawiciele ministerstwa oświadczyli też dzisiaj, że w okresie od początku stycznia do końca października tego roku zanotowano w całych Chinach 17,740 przypadków śmierci będących następstwem komplikacji zdrowotnych osób cierpiących na AIDS. Stanowi to wzrost o 8,6% w porównaniu z zeszłym rokiem.

Ministerstwo Zdrowia ChRL oświadczyło również, że pod opieką lekarską w chwili obecnej w Chinach znajduje się 34,157 pacjentów chorujących na AIDS. Ponieważ wielu nosicieli HIV zapada na AIDS, w konsekwencji zaś umiera na choroby będące następstwem braku odporności. Ministerstwo Zdrowia ChRL przewiduje, że w najbliższych latach ilość zachorowań i zgonów związanych z AIDS będzie rosnąć.

Chiny są krajem, gdzie największa ilość chorych na HIV/AIDS to osoby, które jakiś czas temu korzystały z możliwości zarabiania niewielkich sum pieniędzy poprzez oddawanie krwi. Krew pobierano w warunkach urągających wszelkim standardom. Wirus przenoszony był jak wśród narkomanów poprzez igły i strzykawki wielokrotnie używane do zabiegów. Nieświadomi niczego krwiodawcy zarażali swoje rodziny. W efekcie w niektórych ubogich rejonach Chin pojawiły się całe wsie, gdzie większość mieszkańców chorowała (i choruje) na AIDS. Ponieważ system opieki zdrowotnej w Chinach opiera się o środki własne pacjentów ubodzy chorzy nie mogli liczyć na jakąkolwiek pomoc.

Obecnie jednym ze źródeł zarażeń są kontakty seksualne pomiędzy przypadkowymi osobami. Rosnąca swoboda obyczajów w nowoczesnych Chinach posiada również i takie oblicze.

Źródło: Shanghai Daily

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close