Wiadomości

Chiny: Samobójstwo producenta ogniw solarnych

Wiele zdaje się wskazywać na niepokojący fakt zbierania się czarnych chmur nad chińskim biznesem fotowoltaicznym. W zeszłym tygodniu popełnił samobójstwo Li Fei, założyciel i właściciel Chengxing Solar Company z Jinhua w prowincji Zhejiang. Do dramatycznego kroku pchnęły go  kłopoty finansowe firmy będące rezultatem kryzysu w całej branży.

Li Fei udzielił gwarancji kredytowej innej firmie produkującej panele solarne na kwotę 20 milionów yuanów (10 milionów złotych). Firma Zhongxi upadła, bank zażądał pieniędzy od Li, ten nie był w stanie zorganizować w określonym czasie wymaganych pieniędzy i nie widząc wyjścia z sytuacji skoczył z dachu budynku swojej firmy ponosząc śmierć na miejscu.

Według dziennika First Financial Daily z Szanghaju to tylko jeden z licznych ostatnio incydentów związanych z sytuacją producentów ogniw fotowoltaicznych i paneli słonecznych. Wszystkie te firmy pogrążają się w coraz większym kryzysie finansowym związanym z płynnością i niemożnością regulowania swoich zobowiązań wobec banków.

Teoretycznie wydawać by się mogło, że szczególnie ten rodzaj działalności, oficjalnie tak promowanej przez władze w Pekinie zachęcające swoich przedsiębiorców do uczestniczenia w przedsięwzięciach pod szyldem Green Energy, powinien być obszarem wolnym od typowych dla biznesmenów trosk. Chińskie firmy zajmujące się ogniwami fotowoltaicznymi zmonopolizowały właściwie rynek światowy, nie powinno być więc również problemu z zamówieniami ze świata. W rzeczywistości jednak finanse tych firm rozbijają się o terminy płatności wymagane przez klientów, czyli akredytywy terminowe z płatnościami 150-200 dni po załadowaniu towarów na pokład statku. Takie terminy płatności w połączeniu z niechęcią chińskich banków do udzielania kredytów pod akredytywy, co było niegdyś powszechnym zwyczajem, dusi nie tylko samych producentów paneli i ogniw, ale również rozbudowany łańcuch ich dostawców i firm ich obsługujących.

Ogromna większość firm z branży pogrążona jest w długach. Dla przykładu jeden z liderów branży (i pionierów) Suntech Energy odnotował zadłużenie rzędu 2 miliardów 260 milionów dolarów tylko w pierwszym kwartale tego roku. Inny gigant branżowy, Trina Solaris jest winien bankom i dostawcom 1 milaird 130 milionów dolarów.

Amerykański bank Maxim Group ostrzegł, że 10 największych firm fotowoltaicznych w Chinach zakumulowało w sumie dług w wysokości 17,5 miliarda dolarów, a cała tamtejsza branża fotowoltaiczna jest właściwie niewielki krok od kompletnego załamania.

Źródło: SCMP

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Sprawdź też

Close
Close