Wiadomości

Chiny: Tu znajduje się 7 z 10 najbardziej skażonych miast świata

Według raportu opracowanego pod auspicjami Azjatyckiego Banku Rozwoju a opublikowanego przez Shanghai's First Financial Daily z 500 największych miast chińskich tylko 5 spełnia standardy dotyczące czystości powietrza wyznaczone przez Międzynarodową Organizację Zdrowia. 7 miast z 10 o największym na świecie poziomie skażenia powietrza to miasta chińskie.

Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię zaspokajane głównie przez przestarzałe elektrownie węglowe, ogromne ilości samochodów, a także niekontrolowany rozwój przemysłu przy braku przepisów dotyczących ochrony środowiska doprowadziły do poważnego naruszenia jakości powietrza w dużych miastach, a w konsekwencji do ogromnych strat ekonomicznych. Szacuje się obecnie, że ChRL traci rocznie 1,2% PKB w związku z chorobami będącymi wynikiem wpływu toksyn zawartych we wdychanym powietrzu na zdrowie mieszkańców chińskich metropolii. Shanghai's First Financial Daily nie wymienił nazw owych 7 miast. Wiadomo jednak, że wśród nich z pewnością znajduje się stolica Chin Pekin.

Polskie media przeszły bez większej refleksji nad poniedziałkowymi informacjami z Pekinu, kiedy to donoszono, że skażenie pyłem PM2.5 w stolicy Chin osiągnęło poziom powyżej 900. W codziennym zalewie informacji o zamachach i krwi nie robi wrażenia informacja liczbowa. Po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego co się do nas mówi, o czym informuje, co pokazuje.

PM to oznaczenie pyłów skaładających się z mikrodrobinek wymieszanych z cząsteczkami powietrza, którym oddychamy. Bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia jest pył PM2.5, gdyż tworzą go cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra wnikające do najgłębszych partii płuc. Jego polska norma w powietrzu mieści się w przedziale do 13 ug/m3. A jest to norma zawyżona przez wzgląd na to, iż w odróżnieniu od krajów bardziej rozwiniętych, mamy dużą ilość elektrowni węglowych, wiele gospodarstw domowych korzysta z pieców węglowych. W Polsce (ostatnio w Jaśle) bijemy na alarm, kiedy norma przekroczona zostaje 10 razy. W Pekinie ta norma została przekroczona 70 razy.

Od lat jakość powietrza w Pekinie badają Amerykanie. Zazwyczaj władze ignorują informacje Ambasady USA na temat jakości powietrza. Na początku tego tygodnia Amerykanów nie dało się już ignorować. Poziom skażenia powietrza w stolicy był tak duży, że trzeba było odwołać dużą ilość odlotów i przylotów na pekińskim lotnisku. W niektórych miejscach Pekinu sugerowano mieszkańcom pozostanie w domach. Ale jak pozostać w domu przez 4 albo 5 dni?

Chiny przez lata nie prowadziły żadnych działań mających na celu ochronę środowiska. Wydarzenia z początku tego tygodnia wskazują, że niektóre obszary państwa znalazły się na krawędzi katastrofy ekologicznej. Tym razem nie dotyczącej fok, żab, czy żuków, ale dziesiątków milionów ludzi, którzy mieszkając w chińskich miastach codziennie narażenia są na śmiertelne niebezpieczeństwo.

Źródło: WCT, Shanghai's First Financial Daily, http://dobrapogoda.blog.pl/

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

2 thoughts on “Chiny: Tu znajduje się 7 z 10 najbardziej skażonych miast świata”

  1. Gorzej, bo nie tylko siebie trują ,
    ale przecież to idzie sobie w świat.
    Granic nie uznaje…
    Nie trzeba asteroidy , która zniszczy Ziemię,
    sami się potrujemy…

  2. Też czytałęm na ten temat. Aktualnie wygląda to strasznie. Nie znam się na poziomach skażenia, ale taki coś budzi duże wątpliwości. Zakładając, że władze Chin wspomniały o ochronie środowiska, można mieć nadzieję, że coś będzie się zmieniać w dobrą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close