Wiadomości

Chiny: zmniejszają się rezerwy walutowe, spada PKB

PEKIN – Chiński bank centralny podał w sobotę, że kwota rezerw walutowych Chin w ostatnim kwartale 2011 roku zmalała o 20,6 miliarda dolarów w porównaniu z kwartałem poprzedzającym. Spadek wielkości rezerw walutowych Chin zanotowano po raz pierwszy od 1998 roku. ChRL jest obecnie największym posiadaczem rezerw w obcych walutach na świecie.
Zgodnie z informacją Ludowego Banku Chin tendencja wzrostowa jeśli chodzi o rezerwy walutowe utrzymywała się do końca października 2011 roku, ale w listopadzie ich suma spadła o 52,9 miliardów dolarów, a w grudniu o kolejne 39,8 miliarda dolarów. Wprawdzie wielkość rezerw walutowych liczona rok do roku wzrosła w porównaniu z rokiem 2010 z poziomu 2,85 bilionów dolarów do 3,18 biliona dolarów, jednak rezultaty finansowe ostatniego kwartału 2011 roku wyraźnie wskazują, że gospodarka Chin zwalnia. Ma to mieć związek zarówno z sytuacją ekonomiczną największych gospodarek świata, jak również z wysiłkami Pekinu mającymi na celu schłodzenie chińskiej gospodarki zagrożonej między innymi bańkami spekulacyjnymi na rynku nieruchomości.

Jednocześnie bank Goldman Sachs Asia przewiduje, że w bieżącym roku wzrost PKB ChRL osiągnie po raz pierwszy od 30 lat poziom mierzony jednocyfrowo. W zależności od opinii może to być od 8,1% do 8,7%. Rząd w Pekinie zgadza się z tymi zapowiedziami co łatwo można dostrzec czytając artykuły dotyczące chińskiej ekonomii publikowane w oficjalnej prasie i doniesieniach agencji Xinhua.

I tak jeśli chodzi o przewidywania ekonomistów możemy domniemać, że będą one bliskie prawdy, to z pewnością ci sami ekonomiści nie są w stanie dać jasnej odpowiedzi jak takie spowolnienie gospodarki może wpłynąć na same Chiny. Większość specjalistów zakłada, że "Chiny dadzą sobie jakoś radę". Problem w tym, że przywódcy ChRL nie mogą w tej chwili podejmować decyzji w oparciu o doświadczenia innych krajów. Nikt przed nimi, ani prawdopodobnie nikt po nich nie rozpędził do takiego stopnia tak wielkiego tworu gospodarczego. Nikt zatem nie wie, czy konstrukcja jest w stanie wytrzymać gwałtowne wytracanie szybkości, czy też może rozleci się na kawałki.

Źródło: China Daily, Want China Times

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

1 thought on “Chiny: zmniejszają się rezerwy walutowe, spada PKB”

  1. no wlasnie tu dochodzimy do sedna sprawy, chinczycy do tej pory tylko uczyli sie na bledach innych tworzac swoj system, dlatego tak dlugo osiagali wielki sukces, teraz pytanie co dalej, a wiemy ze cienko im idzie wymyslic cos nowego, przez lata pokazywali ze umieja malpowac na potege ale co teraz kiedy brak wzoru? ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close