CiekawostkiTechnologie

Egzorobot Fourier X1

Chińska firma Fourier Intelligence przystępuje do międzynarodowej konkurencji w dziedzinie komercjalizacji egzoszkieletowego robota, który ma umożliwić samodzielne poruszanie się osobom z porażeniem kończyn dolnych. Prototyp urządzenia Fourier X1 zaprezentowano w Szanghaju. Jego masowa produkcja zostanie uruchomiona w ciągu maksymalnie 24 miesięcy.

Fourier Intelligence to chiński start-up założony i zarządzany przez Gu Jie, działający od 2015 w Szanghajskim Parku Technologicznym Zhangjiang. Głównym obszarem działania firmy jest projektowanie i konstruowanie zaawansowanych technologicznie urządzeń i robotów rehabilitacyjnych.

Pierwszy przygotowany do masowej produkcji produkt firmy to egzorobot Fourier X1, którego zadaniem jest umożliwienie samodzielnego chodzenia osobom z porażeniem kończyn dolnych będącego następstwem na przykład udaru mózgu, lub uszkodzenia kręgosłupa. Egzorobot, to maszyna, która jest niejako zewnętrznym szkieletem (egzoszkieletem), nałożonym na ciało człowieka. Od lat stosuje się tego typu rozwiązanie w pracach podwodnych na dużych głębokościach. Fourier X1 należy jednak do zupełnie innej grupy urządzeń – nie pomaga wykonywać pracy, a ma za zadanie pomóc ludziom z niesprawnościami ruchowymi powrócić do w miarę normalnego, samodzielnego życia, uwolnić te osoby od konieczności korzystania wyłącznie z wózka inwalidzkiego.

Gu Jie prezentując maszynę zaprojektowaną i przygotowana przez swoją firmę poinformował, że zaletą Fouriera X1 jest przede wszystkim jego waga, nie przekraczająca w sumie 20 kilogramów (włączają w to wagę baterii). Jego kolejną przewagą ma być cena, konkurencyjna wobec takich egzorobotów jak japoński Cyberdyne, czy bardziej zbliżony konstrukcyjnie izraelski Re Walk. Fourier X1 ma być tańszy o 30% od konkurencyjnych egzorobotów, a jego cena wyniesie około 90 tysięcy dolarów amerykańskich.

Fourier X1 dzięki specyficznej konstrukcji i zastosowaniu 4 silników elektrycznych (2 na biodrach, 2 na kolanach) zasilanych 4 bateriami umieszczonymi w specjalnym plecaku pozwoli użytkującej go osobie swobodnie chodzić, siadać na krześle, wstawać, wchodzić po schodach. Jedno ładowanie wystarcza na 7 godzin ciągłej pracy egzorobota.

Fourier Intelligence planuje uruchomienie seryjnej produkcji Fourier X1 w okresie nie przekraczającym 24 miesięcy. Pierwszym rynkiem, na którym firma chce zaistnieć, będą oczywiście Chiny. Żyje tutaj ponad 80 milionów osób niepełnosprawnych z czego duży odsetek stanowią chorzy z niepełnosprawnością ruchową. Dzisiejsza cena urządzenia z pewnością stanowi poważną barierę. Biorąc jednak pod uwagę typowe dla Chin trendy w produkcji (naśladownictwo, obniżanie kosztów jednostkowych poprzez zwiększanie produkcji w większych ilościach na rynki całego świata) należy zakładać, że cena tego typu maszyn spadnie znacznie w ciągu najbliższych lat.

Źródło: exoskeletonreport.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button