Wiadomości

Gdańska firma edukacyjna podbija chiński rynek

Blisko 250 milionów uczniów w Chinach skorzysta z oprogramowania edukacyjnego przygotowanego przez gdańską firmę Young Digital Planet. Po wygranym przetargu w Hongkongu to kolejny spektakularny sukces YDP w Azji.

Jak się dowiadujemy, w Chinach trwają prace nad wdrożeniem technologii edytorskich, które YDP dostarcza People’s Education Press – oficjalnemu rządowemu wydawnictwu w Pekinie. Partner gdańskiej firmy informatycznej to potentat w swojej branży. Udział People’s Education Press szacuje się na 73% chińskiego rynku wydawniczego dla szkół. Na mocy kontraktu negocjowanego przez ponad rok, YDP stało się dostawcą technologii edytorskich, na bazie których PEP oprze swoją strategię wydawniczą na najbliższe lata. Narzędzia YDP posłużą do przygotowywania treści, jak również samych książek dostarczanych do blisko 250 milionów uczniów.

Jeżeli gdańska firma w pełni wywiąże się ze zobowiązań kontraktowych na przestrzeni 2014 roku, rynek chiński stanie otworem dla całej gamy produktów z logo YDP.

Dla firmy, będącej częścią fińskiej grupy Sanoma Learning, to kolejny kraj, w jej globalnej ofensywie. Young Digital Planet jest już obecne w 44 krajach, na 5 kontynentach, a do tej pory dostarczyło rozwiązania wydawnicze dla 8 ministerstw krajów Europy, Azji i Ameryki.

– Dzięki takim rozwiązaniom jak te, które wprowadza na rynek Young Digital Planet, Polska stawiana jest jako przykład sukcesu edukacyjnego – mówi Andrzej Molski, prezes zarządu YDP. Ubiegłoroczne badania światowego szkolnictwa PISA, przeprowadzane przez międzynarodową Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), pokazują, że polscy uczniowie plasują się w światowej czołówce, a w Europie, regionie gdzie edukacja stoi na bardzo wysokim poziomie, Polskę wyprzedza jedynie 5 państw. Na przestrzeni ostatnich lat, skuteczność polskiego systemu edukacji skoczyła ze środka stawki, na jej czołówkę. Być może badania te, jak i sukcesy polskich firm w dziedzinie nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych pozwolą, żeby polska edukacja stała się naszym silnym znakiem rozpoznawczym na arenie międzynarodowej i jednym z naszych powodów do dumy.

 

Sukces Young Digital Planet w Chinach jest sukcesem podwójnym. Z jednej strony to naprawdę wielkie osiągnięcie polskiej firmy, której udało się wejść w kooperację z Ministerstwem Edukacji ChRL i stać się punktem centralnym perspektywicznych zamierzeń tej instytucji. A kieruje ono procesem nauczania 1/4 miliarda młodych ludzi. Z drugiej zaś strony mamy do czynienia z doskonałym przykładem potencjału polskiej firmy, która z powodzeniem konkuruje na tak obiecującym rynku jak rynek chiński. Mam nadzieję, że śladem Young Digital Planet pójdą inne polskie firmy, zarówno te duże jak i te małe. Chiny otwierają się na tych, którzy nie boją się wyzwań. W zamian dają znacznie więcej niż inne rynki eksportowe. Sukces Young Digital Planet jest tego najlepszym przykładem.

Źródło: MSG

 

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close