Wiadomości

HSBC: produkcja przemysłowa Chin spada

W dniu dzisiejszym opublikowano materiały dotyczące finalnego marcowego odczytu wskaźnika HSBC PMI Chińskiego Sektora Przemysłowego, kalkulowany przez HSBC i Markit Economics. Zgodnie z metodologią zastosowaną przez Markit Economics, wskaźnik ten osiągnął w marcu poziom 48,3, o 1,3 punkta mniej niż w lutym 2012 (49,6).

Komentując finalne marcowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:

"Finalne dane PMI potwierdzają utrzymujące się spowolnienie wzrostu spowodowane spadkiem zamówień eksportowych. Wobec słabnących presji inflacyjnych, mniejszy wzrost eksportu może wywołać kolejne działania ukierunkowane na łagodzenie polityki pieniężnej. Nadal oczekujemy cięcia stopy rezerw obowiązkowych o 100 punktów bazowych w pierwszej połowie roku oraz dodatkowo wprowadzenia ulg podatkowych i zwiększenia wydatków fiskalnych. Gdy środki łagodzące zaczną działać, wzrost powinien zacząć sygnalizować odbicie w drugim kwartale, które jest prawdopodobne w drugiej połowie roku".

Komentarza głównego ekonomisty HSBC ds. Chin jest jednocześnie próbą łagodzenia reakcji władz chińskich na dane ogłaszane przez bank i Markit Economics. Pekin wyraził bowiem swoje niezadowolenie z działalności HSBC oraz podważył wiarygodność danych, które dla Chin korzystnymi być nie mogą. W osobnym komunikacie HSBC informuje dzisiaj szczegółowo w jaki sposób zbiera dane i na czym polega analiza tych danych.

No cóż, smok zaczyna prychać z irytacji.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

 

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close