Wiadomości

Instytut Badań Chin Współczesnych podpisuje pierwsze porozumienie

W dniu 28 czerwca 2018 roku w mieście Foshan (7 mln mieszkańców) w prowincji Guangdong podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Instytutem Badań Chin Współczesnych z Gdyni, a WIOT International Science and Technology Enterprises Incubator z Foshan. Celem tego porozumienia jest realizacja projektu Instytutu Badań Chin Współczesnych mającego na celu uruchomienie Polsko-Chińskiego Parku Sztucznej Inteligencji w Greater Bay Area w Chińskiej Republice Ludowej. Greater Bay Area, obszar obejmujący Makau, Zhuhai, Kanton, Foshan, Nansha, Shenzhen i Hong Kong powoli zamienia się w jeden organizm administracyjny (megapolis), który ma stać się chińskim odpowiednikiem kalifornijskiej Doliny Krzemowej. Ogromny potencjał produkcyjny, finansowy, a przede wszystkim postawa władz centralnych i lokalnych sprawia, iż Greater Bay Are staje się idealną przestrzenią dla rozwoju działalności naukowej i badawczej. Stąd też pomysł utworzenia tu właśnie polskiego ośrodka, którego celem będzie wspieranie polskich projektów naukowych o dużym potencjale rynkowym.

– Poprzez Polsko-Chiński Park Przemysłu Sztucznej Inteligencji chcemy wspierać finansowo i organizacyjnie polskie projekty o dużym potencjale badawczym – mówi założyciel Instytutu Badań Chin Współczesnych Leszek Ślazyk. – Chcemy też budować tu w Chinach nowy wizerunek Polski, markę Polski jako państwa, którego domeną nie jest mleko w proszku, ale rewolucyjne wynalazki i przełomowe badania. Działając w Chinach będziemy w stanie zamieniać je (wynalazki, badania) na realne produkty zdobywające rynek chiński, a co za tym idzie rynki globalne. Wraz z moimi współpracownikami – Arnoldem Adamczykiem oraz Frances Zhu – działającymi tutaj na miejscu, budujemy przyczółek dla polskiej myśli technicznej, dla polskich naukowców. Chcemy też stworzyć przestrzeń dla polskich młodych talentów, które dzięki lokalnym potencjałom będą mogły rozwijać swoje uzdolnienia w obszarach robotyki, sztucznej inteligencji, VR i AR, a także uzyskają możliwość pracy nad technologiami przyszłości, jak na przykład komputery kwantowe.

Porozumienie o współpracy podpisane wczoraj w Foshan jest pierwszym krokiem Instytutu na drodze do pozyskania dla projektu chińskich partnerów reprezentujących odpowiednie potencjały i doświadczenie. Działania te nie miałyby szans powodzenia bez aktywnego wsparcia ze strony Konsulatu Generalnego RP w Kantonie, a zwłaszcza pani Joanny Jachacy, wicekonsul ds. ekonomicznych.

W imieniu WIOT Foshan porozumienie podpisała pani dyrektor generalna International Science and Technology Enterprises Incubator – Julia Shen, Instytut reprezentował jego twórca – Leszek Śłazyk.

Jedną z części zorganizowanej przez WIOT uroczystości była prezentacja chińskim inwestorom pierwszych polskich projektów dotyczących badań i produkcji półprzewodników, ogniw fotowoltalicznych, rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji oraz technologiach wirtualnej rzeczywistości.

W kolejnym tygodniu zaplanowano rozmowy na temat finansowania wybranych projektów.

 

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

7 thoughts on “Instytut Badań Chin Współczesnych podpisuje pierwsze porozumienie”

  1. Le, możesz być z siebie dumny ! Ja też czuję się z tym dobrze. Wielu naszych rodaków wydaje się być takimi głąbami, bo jesteś Ty Lechu ! Powodzenia !!!

  2. @ Zybee: wdzięczny jestem za dobre słowo, ale nie dziękuję, żeby nie zapeszyć. Póki co jesteśmy jak skoczek narciarski, który odbił sie od deski, na której jeszcze chwile temu siedział bezpiecznie. Jedziemy. Trzeba dowieźć tyłek do progu, wybić się, polecieć, wylądować nie straciwszy zdrowia lub życia i zawalczyć o jak najwyższą punktację. Sporo zatem do zrobienia. Ale od czegoś trzeba zacząć>

  3. Bardzo nobliwie i dostojnie wypadłeś na zdjęciach Leszku :-)

  4. A, dziękuję bardzo, Leszku. Leszki zazwyczaj wyglądają dobrze kiedy biroą udział w poważnych historiach, nieprawdaż? :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close