Wiadomości

Chiny: Pekin ostrzega przed poważnymi napięciami finansowymi

Chiny spodziewają się poważnych napięć finansowych w tym roku w związku ze spadkiem wpływów podatkowych w roku 2012 oraz niezbyt dobrymi prognozami dotyczącymi wpływów do budżetu w roku bieżącym.

Mieszkańcy Chin świętują Chiński Nowy Rok, ale zdaje się, że najważniejsze osoby w Państwie Środka spędzają ten okres niezwykle pracowicie. Ministerstwo Finansów ChRL  opublikowało na swojej stronie internetowej artykuł ministra Xie Xuren'a szefa chińskich finansów. W artykule tym Xie zaleca, aby kraj dobrze się przygotował na nadciągające w szybkim tempie trudności finansowe oraz aby rozpoczął intensywne prace nad obniżeniem wszelkich wydatków, a także redukcją kosztów administracji.

Porównanie wpływów budżetowych za lata 2011 oraz 2012 wskazuje na znaczącą tendencję spadkową. W roku fiskalnym 2012 do kasy ChRL wpłynęło 11,72 bilionów yuanów, o 12,8% więcej niż w roku poprzednim. Tymczasem w roku 2011 budżet Chin wzbogacił się aż o 24,8% więcej niż w roku 2010. Innymi słowy budżet państwowy odnotowuje wzrost wpływów, ale dynamika tych wpływów ma charakter spadkowy. Jeśli tendencja utrzyma się, to w ciągu najbliższych dwóch lat wielkość wpływów budżetowych mierzona rok do roku zacznie się kurczyć. Według urzędującego ministra finansów nie wystarczy wprowadzenie zmian w systemie podatkowym Chin. Konieczne jest wprowadzenie większej kontroli nad państwowymi wydatkami.

Według ministra Xie w tym roku należy spodziewać się dramatycznej rozbieżności pomiędzy wpływami wynikającymi z podatków, a wielkością wydatków państwa. Na sytuację tą ma wpływ słabość ekonomii Europy i USA, mało optymistyczne prognozy dla wewnętrznego rynku, spadające zyski przedsiębiorstw, jak również planowane reformy podatkowe i obniżki podatków mające stymulować gospodarkę.

Chiny mają wiele obszarów wymagających wsparcia finansowego ze strony państwa. Jest to na przykład system ubezpieczeń społecznych znajdujący się w kompletnych powijakach, czy system opieki zdrowotnej, obecnie niedostępnej dla ubogich obywateli Chin. Państwo musi kontynuować wielkie projekty związane z nawadnianiem regionów dotykanych suszami. Chiny potrzebują więcej wykształconych ludzi, którzy podejmą trudy zmiany modelu gospodarczego ChRL. Potrzeby te oznaczają wydatki, których ograniczanie może zadziałać na szkodę kraju.

Minister Xie nie ma wątpliwości. Wzrost przychodów z podatków mierzony dotychczas rok do roku na poziomie co najmniej 18%-20% to już przeszłość. Sukcesem będzie utrzymanie poziomu 10%. Dla stawienia czoła nowym wyzwaniom rząd zamierza, według ministra, uruchomić między innymi nowe fundusze ubezpieczeń społecznych, a także wpłynąć na optymalizację systemu podatkowego na poziomie prowincjonalnym i niższym.

L.S.

Źródło: China Daily, WCT

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button