Wiadomości

Mo Yan kontra Liao Yiwu. Nobel politycznie poprawny?

 "Mo Yan to były polityczny oficer i funkcjonariusz partyjny, zmienia poglądy tak, by zawsze odpowiadały polityce Chińskiej Partii Komunistycznej" – tak o tegorocznym nobliście pisze Liao Yiwu, emigracyjny poeta, w liście otwartym do Szwedzkiej Akademii. Przypomina też słowa Herty Muller, która nazwała tę decyzję "katastrofą". List Yiwu opublikował szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".


Przyjazd do Sztokholmu tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla budzi głosy protestu. W czwartkowym numerze dziennika "Dagens Nyheter" przedstawił list otwarty do Szwedzkiej Akademii chińskiego emigracyjnego poety i pisarza Liao Yiwu. Pisze on, że niemiecko-rumuńska noblistka Herta Muller słusznie nazwała tegoroczną nagrodę "katastrofą". Porównuje wybór z tym z 1965 roku, gdy laureatem został radziecki pisarz i ulubieniec Kremla Michaił Szołochow.
 
Liao Yiwu pisze głównie o moralnej postawie Mo Yana, byłego politycznego oficera i funkcjonariusza partyjnego, o jego wspaniałej umiejętności zmiany poglądów tak, by zawsze odpowiadały one aktualnej polityce Chińskiej Partii Komunistycznej mającej ster władzy.

Przygotowania do tegorocznej ceremonii wręczenia nagród, podczas której Mo Yan odbierze Nobla w dziedzinie literatury, zbiegają się w czasie również z apelem ponad 130 noblistów do nowych władz Chin, aby zwolniły z aresztu laureata Pokojowego Nobla z 2010 roku. List otwarty do Xi Jinpinga, który niedawno stanął na czele Komunistycznej Partii Chin, podpisało też 40 wybitnych chińskich intelektualistów, działaczy społecznych i prawników.

Domagają się oni uwolnienia 56-letniego Liu Xiaobo – laureata Pokojowego Nobla, który od 2009 roku przebywa w więzieniu z wyrokiem 11 lat za "próbę obalenia władzy". Liu był współautorem "Karty'08" – dokumentu, w którym grupa ponad 300 chińskich intelektualistów domagała się od władz rozpoczęcia procesu demokratycznych reform w Chinach. O uwolnienie Liu Xiaobo zaapelował też biskup Desmond Tutu. Pod apelem otwartym umieszczonym w internecie podpisało się już ponad 150 000 osób.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close