WiadomościWiadomości

Nowe regulacje prawne

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (36/2023/288)

Wybrane przepisy i regulacje prawne, które weszły w życie w lipcu br.

Regulacje centralne:

(1). Krajowy standard emisji silników 6. Wdrożony na terenie całego kraju zostaje standard emisji spalin 6 i 6b. Dotyczy to tak pojazdów produkcji krajowej jak i tych z importu. Pojazdy, które nie będą spełniać nowych norm, nie otrzymają prawa poruszania się po drogach.

第二(2). Nowy rozkład jazdy pociągów. Obejmuje 10 592 połączeń pasażerskich (o 46 więcej niż w roku minionym) oraz 22 182 połączeń towarowych (o 394 więcej niż w zeszłym roku). Zadanie dla kolei chińskich: zwiększenie przepustowości transportu pasażerskiego i towarowego, jego jakości i wydajności.

第三(3). Obowiązkowy standard kasków dla kierujących skuterami i rowerami elektrycznymi. To pierwszy ogólnokrajowy standard w tym zakresie. Zawiera surowe wymagania dotyczące materiałów stosowanych w produkcji kasków, wykorzystywania w produkcji atestowanych mocowań, zapinek, określa parametry wytrzymałości, pochłaniania energii uderzenia, itp. Do legalnej sprzedaży dopuszczane będą wyłącznie kaski spełniające ten standard. I tylko takie mogą być używane przez kierowców elektrycznych jednośladów.

第四(4). Cyberataki jako akt szpiegostwa. Znowelizowana ustawa antyszpiegowska zawiera definicje współdziałania i udziału w organizacjach szpiegowskich. Przeprowadzanie cyberataków na organy państwowe, jednostki administracji, lub krytyczną infrastrukturę informacyjną, uznane zostały za akty szpiegostwa.

(5). Nowe przepisy dotyczące nadzoru administracyjnego i zarządzania umowami. Nowe przepisy w tym zakresie wprowadzają przede wszystkim zakaz stosowania w umowach klauzul ograniczających czy zwalniających firmy z odpowiedzialności. Zabronione jest umieszczanie w nich punktów zwiększających odpowiedzialności, wyłączających lub ograniczających prawa i interesy konsumentów. Przedsiębiorcy mają obowiązek poinformowania klienta o ewentualnych postanowieniach umowy, które zmieniają ochronę praw konsumenta czy jego interesów, a także o wszelkim ryzyku czy zagrożeniach wynikających z danej umowy.

第六(6). 中华人民共和国对外关系法Ustawa o stosunkach zagranicznych. To pierwsza ustawa tego typu w historii Chin Ludowych. Zawiera definicje szeregu chińskich zasad polityki zagranicznej, takich jak Globalna Inicjatywa Bezpieczeństwa czy proponowane alternatywne ramy obrony międzynarodowej. Wprowadza podstawy prawne do podejmowania przez rząd różnych „środków zaradczych” przeciwko zewnętrznym zagrożeniom dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarczego, w tym sankcjom i restrykcjom. Środki zaradcze (w tym kontrsankcje i kontrrestrykcje) będą mogły być stosowane zgodnie z nowymi regulacjami wobec osób indywidualnych, jak i wobec państw trzecich. Jednym z narzędzi w palecie środków zaradczych będzie kontrola eksportu dotycząca określonego rodzaju towarów, określonego kierunku eksportu, albo jednego i drugiego.

Regulacje lokalne:

(7). 北京 Pekin Władze stolicy kraju postanowiły podnieść minimum socjalne, z 1320 元RMB (ok. 721,3 PLN) do 1395 (ok. 783,40 PLN).

(8). 北京 Pekin Wyznaczono 16 stołecznych szpitali i instytutów medycznych do przeprowadzania zapłodnienia in vitro oraz zamrażania zarodków zgodnie z procedurami przyjętymi w tym zakresie przez ministerstwo zdrowia.

(9). 广州 GuangZhou (stolica południowej prowincji 广东 GuangDong). Wprowadza obowiązek uzyskania zgody odbiorcy na dostarczanie mu przesyłek kurierskich do smart/inteligentnych skrzynek. Odbiorca powinien być poinformowany o adresie, pod którym przesyłka ekspresowa może zostać odebrana, o bezpłatnym okresie przechowywania oraz o opłatach za dalsze przechowywanie przesyłki po tym okresie.

(10). 杭州 HangZhou (stolica wschodniej prowincji 浙江 ZheJiang). Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi firm taksówkowych, w mieście zaczyna obowiązywać wymóg, iż wszystkie pojazdy rejestrowane jako taksówki, muszą być autami nowymi, elektrycznymi, hybrydowymi, lub wodorowymi, a jeśli były zakupione z zastosowaniem subwencji rządowej lub obniżki podatkowej, to cena ich nie może być większa niż 150 tys. RMB (ok. 84 tys. PLN).

第十一(11). 常州 ChangZhou (miasto powiatowe we wschodniej prowincji 江苏 JiangSu). Wprowadzono tu jednolite zasady bezpłatnego parkowania. Bezpłatne staje się parkowania do 30 minut na strzeżonych parkingach miejskich oraz do 2 godzin przy parkach i innych obiektach rekreacji i wypoczynku.

第十二(12). 上海 Szanghaj Władze miejskie postanowiły podwyższyć minimalne wynagrodzenie miesięczne z 2590 元RMB do 2690 元RMB (z ok. 1464 do 1520 PLN). Natomiast stawkę godzinową z 23 元RMB na 24元RMB (z ok.13.00 PLN na 13.60 PLN). W kraju nie ma centralnego wyznaczania tych kwot. Są one zróżnicowane i zależne od poziomu gospodarczego rozwoju prowincji czy miasta wydzielonego.  Lokalne władze mają obowiązek dokonywania tych zmian raz na rok lub nie później niż raz na trzy lata.

Źródło:

https://mp.weixin.qq.com/

Patriotyzmu również trzeba się uczyć

Pod dyskusję społeczną przedłożony został projekt nowej „Ustawy o wychowaniu patriotycznym” („爱国主义教育法”). Jest to pierwszy tego typu akt prawny w historii ChRL. Składa się on z 38 artykułów uporządkowanych w 5 rozdziałach. Ustawa przedstawia cele edukacji patriotycznej, jej założenia ideologiczne, ogólne wymagania, system przywództwa i zasady pracy, treści, obowiązki odpowiednich departamentów, zakres przedmiotowy, środki wdrażania i wsparcia. Projekt wymienia także czyny zabronione, które są sprzeczne z duchem patriotyzmu, takie jak znieważanie hymnu narodowego, flagi i godła narodowego, zniekształcanie, oczernianie, bezczeszczenie oraz zaprzeczanie czynom i duchowi poległych bohaterów narodowych, a także określa odpowiedzialność prawną oraz karną za wykroczenia w tej sferze.

Nowe prawo jest zgodne z konstytucją kraju, która wyraźnie stanowi, że państwo powinno prowadzić edukację patriotyczną wśród obywateli; obywatele mają obowiązek chronić jedność narodową i jedność wszystkich narodowości w kraju oraz chronić bezpieczeństwo, honor i interesy ojczyzny.

Przepisy projektu ustawy precyzują zakres przedmiotowy edukacji patriotycznej obejmujący m.in. takie aspekty jak ideologia i polityka, historia i kultura, symbole narodowe, wielkie rzeki i góry ojczyzny, jedność i solidarność narodowa, bezpieczeństwo i obrona narodowa oraz czyny bohaterów i wzorowych postaci historycznych. Przepisy projektu zakładają, że promowanie patriotyzmu powinno być połączone z rozszerzaniem otwartości na świat zewnętrzny. Edukacja patriotyczna ma obejmować wszystkich obywateli, dzieci i młodzież w szkołach oraz rodziców. Powinna być prowadzona z uwzględnieniem różnych grup wiekowych, zajęć tematycznych i praktyką pozalekcyjną. Proponowane nowe przepisy przewidują ukierunkowanie edukacji patriotycznej dla różnych grup i odpowiednie sprofilowanie jej zakresu czy treści. Osobno dla urzędników państwowych, pracowników przedsiębiorstw i instytucji, mieszkańców wsi, dla znanych osobowości i celebrytów, kadry nauczycielskiej i świata religijnego, mieszkańców Hong Kongu, Makao, Tajwanu oraz diaspory chińskiej poza granicami kraju.

Edukacja patriotyczna powinna być prowadzona za pomocą różnych środków i w pełni wykorzystywać rolę różnych nośników medialnych. Proponuje szczegółowe przepisy określające wykorzystanie miejsc kultury narodowej, muzeów historycznych, przyznawania zasług i nagród, obchodzenia świąt narodowych, śpiewania hymnu, wywieszania flagi, itp.

Edukacji patriotycznej służyć mają media informacyjne i platformy internetowe (kreowanie patriotyzmu online).

Do procesu edukacji będą zachęcane osoby fizyczne, organizacje, wspierane będą badania teoretyczne nad patriotyzmem, prace literackie, artystyczne czy filmowe o tej tematyce.

Określone zostały obowiązki, odpowiedzialność za kierowanie, nadzór i koordynację w zakresie prowadzenia tej edukacji przez wszystkie szczeble administracji państwowej.

Każdy tutaj może znaleźć zadanie dla siebie.

Źródła:

https://www.thepaper.cn

https://www.shobserver.com

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button