WiadomościWiadomości

Chiny: Subiektywny przegląd wydarzeń za Wielkim Murem (24/22)

20 - 26 czerwca 2022

Polityka (政治)

BRICS i Dialog Wysokiego Szczebla

Tydzień pomiędzy 20 a 26 czerwca br. obfitował w ważne wydarzenia o charakterze międzynarodowym, którym ton nadawały wystąpienia i deklaracje prezydenta Xi JinPinga 习近平. Wśród tych wydarzeń wymienić należy przede wszystkim konferencję grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Południowa Afryka), jak i nieformalny szczyt grupy państw rozwijających się pod nazwą Dialog Wysokiego Szczebla dla Globalnego Rozwoju, w którym udział wzięli przywódcy 18 krajów państw z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Podczas swojego wystąpienia na konferencji BRICS, która miała charakter videokonferencji, a której gospodarzem w tym roku były Chiny, prezydent Xi podkreślił, iż spotkanie to odbywa się w momencie krytycznym dla społeczności międzynarodowej.

Państwa tworzące grupę BRICS, kraje ważne wśród rynków wschodzących, państwa przodujące pod względem znaczenia wśród państw rozwijających się muszą odważnie prowadzić swoje działania, by wprowadzać do światowego krwioobiegu pozytywną, konstruktywną energię, siłę. Dlatego też członkowie BRICS:

  • muszą opowiedzieć się za uczciwością i sprawiedliwością, wspierać działania w kierunku praktykowania prawdziwego multilateralizmu, porzucić mentalność zimnowojenną i koncepcję konfrontacji grupowej oraz sprzeciwiać się jednostronnym sankcjom, używanym dla zapewnienia je stosującym hegemonicznego panowania.
  • muszą wzmocnić swoje przekonanie, iż możliwe jest pokonanie epidemii, a co za tym idzie, wzmocnić współpracę międzynarodową w tym zakresie, aby chronić życie i zdrowie ludzkie.
  • muszą doprowadzić do większej synergii ożywienia gospodarczego, wzmocnić koordynację makroekonomii, zapewnić bezpieczeństwo i płynność przemysłowych łańcuchów dostaw, budować otwartą gospodarkę, zapobiegać poważnym zagrożeniom i wyzwaniom.
  • muszą promować zrównoważony rozwój, stosować filozofię rozwoju skoncentrowanego na ludziach, zwiększać inwestycje w ograniczanie ubóstwa, rynek żywnościowy, edukację, zdrowie i inne dziedziny oraz promować wdrażanie Agendy ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.

To ostanie jest nowym „sztandarem”, w którego cieniu staje w ostatnich miesiącach Xi w każdym swoim wystąpieniu na forum międzynarodowym. Inicjatywa „Pasa i Szlaku” straciła swoją moc, głównym wątkiem wypowiedzi Xi jest właśnie wdrażanie Agendy ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Czyżby zmiana narracji? Poniekąd zasadna – Xi nie przedstawia projektu chińskiego, ale raczej chińskie działania wpisane w ustalenia na forum międzynarodowym. Co ważne i znamienne – na forum, które w czasach Donulda Trumpa znalazło się w amerykańskiej niełasce.

Na zakończenie konferencji BRICS przyjęto 75-punktową kompleksową deklarację ujmującą wszelkie zagadnienia — od spraw politycznych, gospodarczych, współpracy w kosmosie, społeczne po kulturalne itp. itd. (Pełny tekst w języku angielskim: https://www.fmprc.gov.cn/eng/zxxx_662805/202206/t20220623_10709037.html)

W państwach BRICS żyje 40 % ludności świata, odpowiadają one zarazem za 25 % gospodarki światowej i 18 % handlu światowego, przyczyniają się w 50 % do globalnego wzrostu gospodarczego.

Przemawiając podczas Dialogu Wysokiego Szczebla dla Globalnego Rozwoju, który też miał charakter spotkania online, przewodniczący Xi stwierdził, że Chiny będą podejmować pragmatyczne działania i wspierać Agendę ONZ na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Zadeklarował, iż Państwo Środka zwiększy inwestycje w globalną współpracę na rzecz rozwoju, zintegruje i podniesie wolumen Funduszy Pomocy Współpracy Południe-Południe na rzecz Pokoju i Rozwoju Chiny-ONZ oraz będzie wspierać wszelkie inicjatywy rozwojowe. Chiny będą współpracować ze wszystkimi stronami w kluczowych obszarach dla ograniczania i łagodzenia ubóstwa, promowania partnerstwa w zakresie czystej energii. Wzmacniać będą wspólne badania i rozwój innowacyjnych szczepionek oraz wspólną ich produkcję.

Chiny zbudują międzynarodową platformę wymiany wiedzy i doświadczeń na temat rozwoju.

Xi Jinping zwrócił uwagę, że tylko poprzez współpracę można osiągnąć rzeczy wielkie, dobre i długofalowe. Należy wspólnie budować globalne partnerstwo na rzecz rozwoju solidarności, równości, równowagi i uniwersalnych korzyści, tak aby żaden kraj, ani jednostka nie pozostawały w tyle. Zaznaczył, iż narzucany obecnie protekcjonizm, tworzenie małych grup interesów prowadzi tylko do izolacji. Sankcje nakładane bez głębszego ich przemyślenia krzywdzą innych i w efekcie szkodzą również wprowadzającym je.

Według Xi państwa świata powinny wspierać się wzajemnie na rzecz rozwoju, budowy otwartej gospodarki światowej, bardziej sprawiedliwego i rozsądnego globalnego systemu zarządzania, stworzenia służącego temu celowi właściwego środowiska instytucjonalnego.

Podczas obu przemówień Xi ani razu nie wymienił z nazwy Stanów Zjednoczonych, choć – jak zasugerował – są one winne aktualnego globalnego zamieszania i konfliktu na Ukrainie.

Źródła:

Energetyka (精力)

Gaz z głębokich pokładów

W południowo-zachodnich Chinach dokonano rekordowo głębokiego odwiertu gazu. Odwiert o całkowitej długości 9 010 metrów oznacza pokonanie kolejnych barier technologicznych jak np. wysoka temperatura, ciśnienie, czy sama głębokość. Chińczycy i w tej dziedzinie chcą stać się światowymi liderami.

Źródło:

https://m.jiemian.com

17,94 MW ze słońca

W Autonomicznym Regionie NingXia 宁夏回族自治区 – w północno-zachodniej części kraju – powstaje jedna z większych elektrowni słonecznych w Chinach – NingDong Power Plant (宁东电厂). Zajmie ona docelowo powierzchnię 300 mu (ok. 20 ha), a ulokowana jest na powierzchni jeziora, w formie trzech grup paneli fotowoltaicznych. Elektrownia ma dostarczać energię o mocy 17,94 MW.

Budowę tej elektrowni realizuje NingXia Electric Power Company należąca do National Energy Group (国家能源集团宁夏电力公司).

Źródło: 

https://baijiahao.baidu.com

Nauka – Edukacja (教育科学)

Edukacja obowiązkowa – dane

Według najnowszych danych Ministerstwa Edukacji (教育部) w Chinach jest obecnie 10,57 mln aktywnych zawodowo nauczycieli pracujących na pełnym etacie w szkołach prowadzących nauczanie obowiązkowe (9 klas). Do szkół tych w liczbie 207 tysięcy placówek uczęszcza 156 mln uczniów. Odsetek dzieci w wieku szkolnym objętych nauczaniem wzrósł z 91,8% w 2012 roku do 95,4% w roku bieżącym.  Edukacja obowiązkowa jest bezpłatna.

Źródło:  

https://view.inews.qq.com

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)

Udział RMB w transakcjach

Według najnowszych statystyk SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) chiński juan w maju br. utrzymał pozycję piątej waluty świata stosowanej w międzynarodowych transakcjach finansowych z 2,15% udziału w ogólnym wolumenie tego typu operacji.

Źródła:

Społeczeństwo (社会)

Najdorższe miasto dla bogatych

Według raportu Julius Baer’s Global Wealth and Lifestyle Report 2022, badania opracowanego przez szwajcarski Bank Julius Baer & Co. Ltd. z Zurychu, Szanghaj jest najdroższym miastem Chin pod względem kosztów utrzymania dla osób zamożnych.

Przygotowując raport eksperci banku Julius Baer & Co. wzięli pod uwagę taki czynniki, jak m.in.: koszt nieruchomości, wynajmu i utrzymania samochodów, ceny biletów lotniczych, koszty zakupu dóbr luksusowych i trunków, dostępność do technologii komunikacyjnych, koszty apartamentu w hotelach 5 gwiazdkowych czy stawki dotyczące obsługi prawnej. W sumie przeanalizowano 20 produktów i usług, z których najczęściej korzystają osoby z budżetem rocznym powyżej 6,7 mln RMB (ok. 1 mln USD lub 4,44 mln PLN) mieszkające w 24 wybranych miastach na całym świecie.

Wyniki badania wskazują, że sytuacja finansowa wielu zamożnych osób poprawiła się w minionym roku, ale jednocześnie wzrosły znacznie ceny towarów i usług w sektorze luksusowym, co daje – jak sugerują autorzy opracowania – tzw. „iluzję wzrostu zamożności”.

Dla przykładu ceny laptopów i smartfonów wzrosły o 41%, kolacji biznesowej o ok. 26%, whisky średnio obecnie o 27%, a zatrudnienie prawnika to koszt o 33% większy niż rok wcześniej.

Nie wszystkie jednak ceny towarów i usług luksusowych wzrosły. Spadły np. ceny win (o 26%).

Co w badaniu najważniejsze: okazało się, że najdroższym miastem na świecie dla najbogatszych jest nie Nowy Jork, Londyn, czy Tokio, ale właśnie Szanghaj, metropolia umacniająca swój status centrum globalnego biznesu i finansów.

Źródło:

https://www.juliusbaer.com

Znikająca transakcja na 80 mln euro

Okazuje się, że nie tylko treści w mediach społecznościowych, ale również prasowe artykuły publikowane na stronach serwisów informacyjnych mają w Chinach zdolność znikania.

Miałem szczęście i natrafiłem przypadkiem na artykuł przedstawiający transakcję, którą przeprowadziła tajemnicza niewiasta z Chin. Pani ta, której dziennikarze nadali imię Nani Wang, poprzez firmę offshore, z siedzibą w raju podatkowym na Kajmanach, miała nabyć posiadłość na Sardynii (Włochy), posiadłość wycenioną na okrągłe 80 mln euro (ok. 565 mln RMB, lub 374,9 mln PLN). Co więcej pani Nani Wang miała nabyć rzeczoną posiadłość dokonując 18.06. br. jednorazowej wpłaty używając czeku (zdjęcie).

Posiadłość będąca przedmiotem transakcji – jak przedstawiono w artykule – należy do pięciu najbardziej luksusowych tego typu nieruchomości w regionie Morza Śródziemnego. Na terenie o powierzchni 4 hektarów znajdują się m.in. 3 prywatne plaże. W budynkach rezydencji znajduje się 49 pokoi gościnnych, sala kinowa, jest tu lądowisko dla helikopterów, no i oczywiście basen.

Czytelników zainteresowało natychmiast kim jest owa nabywczyni wspaniałej posiadłości na Sardynii. Dziennikarzom udało się ustalić, że jest nią prawdopodobnie 33-letnia właścicielka firmy e-commerce (livestreaming?) z prowincji JiangSu 江苏, ale autorzy tekstu podkreślili, że jest to raczej domniemanie, bo dane widniejące na dokumentach prowadzą donikąd. Natychmiast rozgorzała dyskusja, której przedmiotem była odpowiedź na pytanie: „jak taka młoda osoba mogła zgromadzić taki majtek?”.

Wielu też pytało, jak to możliwe, że w kraju, gdzie osoby prywatne mogą bez dodatkowych wyjaśnień transferować poza granice co najwyżej sumę 10 tysięcy dolarów, ktoś bez większych problemów wysyła na zagraniczne konto dziesiątki milionów euro? W Chinach wszelkie transfery zagraniczne, dokonywane zarówno przez osoby prywatne, jak i przez firmy, objęte są wieloma regulacjami, zasadami, ograniczeniami.

No i chyba zainteresowanie czytelników tą kwestią spowodowało, że ostatecznie artykuł usunięto. Oczywiście dla zachowania harmonii społecznej.

Na szczęście na Sardyni wciąż jest jeszcze coś do kupienia:

Źródło:

https://www.yicai.com

Zdrowie  (健康)

Zwycięstwo w walce…

25 czerwca br. na otwarciu zjazdu miejscowej Komunistycznej Partii Chin, sekretarz komitetu miejskiego Li Qiang 李强 ogłosił zwycięstwo i wygraną w obronie Szanghaju przed wirusem Covid-19. Sukces osiągnięto dzięki zastosowaniu się do wytycznych przywódcy kraju Xi Jin Pinga. Te wytyczne, jak i zalecenia władz centralnych okazały się słuszne, najwłaściwsze. I tak na dzień przed zjazdem szanghajskiej organizacji partyjnej, po raz pierwszy od blisko czterech miesięcy, nie odnotowano ani jednego nowego lokalnego zakażenia koronawirusem w żadnej jego odmianie.

Ale sukces nie oznacza, że Szanghaj spocznie na laurach, że zrezygnuje z surowych restrykcji dotyczących przemieszczenia się i funkcjonowania mieszkańców. Wciąż prowadzone będą powszechne akcje testowania, wciąż obowiązywać będą testy ważne 72, a czasem 24 godziny (w zależności od rodzaju pracy i intensywności kontaktów z innymi ludźmi), stosowane będzie skanowanie aplikacji zdrowotnych i potwierdzających lokalizację, mierznie temperatury, wciąż obowiązuje zakaz jedzenia w restauracjach, kawiarniach, można tam zamawiać jedzenie i napoje tylko na wynos. Ponadto wszyscy mieszkańcy miasta raz w tygodniu są poddawani masowym badaniom przesiewowym. Wszystkie te regulacje i działania obowiązywać będą w Szanghaju do końca lipca.

W tym samym czasie inne aglomeracje, gdzie notuje się podobną liczbę nowych przypadków, czyli Pekin, WuHan, HeFei, czy HangZhou poluźniają restrykcje sanitarne.

W Szanghaju stosowana jest znana zasada: „ręka wolna, ale w trybach”.

Źródła:

Wiadomości lokalne (当地新)

S.R.A. HongKong 中国香港特别行政区

Intersujące konkluzje wynikają z ankiety przeprowadzonej przez Greater Bay Area Education Resource Center (由大湾区教育资源中心) wśród studentów hongkońskich uczelni. Temat ankiety to „Poglądy studentów miejscowych uniwersytetów na temat zatrudnienia, przedsiębiorczości i staży”. I tak:

  • 60% ankietowanych twierdzi, że zamierza szukać możliwość zatrudnienia i rozwoju swojej kariery w Chinach kontynentalnych.
  • Jako miejsce ewentualnego rozwoju dalszej kariery najczęściej wskazano ShenZhen 深圳, Pekin / BeiJing / 北京 oraz Szanghaj / ShangHai / 上海.
  • 50% ankietowanych chce założyć swój przyszły biznes w Chinach kontynentalnych.
  • Chęć odbycia stażu wyraziło 65% ankietowanych studentów, a w tej liczbie ponad 50% myśli o stażu w Chinach kontynentalnych
  • 75% z nich chciałoby założyć biznes w sąsiadującej z Hong Kongiem prowincji GuangDong 广东.
  • 60% uznaje za największy problem młodych bezrobocie i trudności ze znalezieniem pracy.

Ankietowani sugerują nowym władzom lokalnym Hong Kongu, by poprawiły wieloaspektowo komunikację z młodymi ludźmi celem ich dobrego zrozumienia. Służyć temu powinny wielkosalowe badania. To czego oczekują młodzi po władzach Hong Kongu to:

  • otwieranie dla nich nowych przestrzeni rozwojowych;
  • zwiększenie dywersyfikacji przemysłu lokalnego oraz większe wsparcie aktywności takich jak kultura, sztuka, rozrywka, sport itp.;
  • zwiększenie działań  na rzecz zapewnienie absolwentom możliwości zatrudnienia i stażu;  –
  • wzmocnienie zachęt dla chińskich przedsiębiorstw, aby otwierały większą liczbę stanowisk stażowych dla tutejszych studentów;
  • stworzenie bardziej elastycznego i przyjaznego środowiska dla przedsiębiorczości, aby przyciągnąć absolwentów chińskich uniwersytetów do rozpoczęcia działalności gospodarczej w Hong Kongu;
  • przygotowanie większej liczby regulacji i środków celowych dla ułatwienia przedsiębiorstwom technologicznym tworzenia oddziałów i siedzib w Hong Kongu, a co za tym idzie tworzenia nowych miejsc pracy dla absolwentów;

Źródło:

http://m.china.com.cn/

A przy okazji… (顺便提一下)

Dwa wspomniane na początku przeglądu wydarzenia były szeroko relacjonowane w tutejszych mediach. Nieustannie podkreślano, że odbywały się one w konwencji konferencji online.

Jednocześnie wszystkie media w ramach informacji zamieszczanych na temat konferencji BRICS i Dialogu Wysokiego Szczebla dla Globalnego Rozwoju podały, iż jednym z elementów programu spotkań, było wspólne zdjęcie jego uczestników. Zdjęcie grupowe uczestników wirtualnego spotkania?

A tak właśnie.

 

Ktoś powie – pic na wodę fotomontaż. A ja powiem: wirtualne zdjęcie grupowe z wirtualnego szczytu, konferencji, spotkania. Szczytny cel uświęca środki.

Źródła:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 24/2022 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button