SpołeczeństwoWiadomości

Nowy trend: życzenia noworoczne po chińsku

Chiński Nowy Rok 2015, Rok Owcy (czy też Barana, lub Kozła), stał się przyczynkiem do ujawnienia nowego trendu wśród wielkich tego świata. Trend ten dotyczy składania życzeń noworocznych po chińsku. 

Różne pobudki stanęły u podstaw wysiłków owych "trendy people". Książę William na przykład przygotowuje grunt pod swoja planowana wizytę w Chinach. W swoich zyczeniach kierowanych do Chińczyków część po mandaryńsku ograniczył do niezbędnego minimum. To kolejny powód, aby z podziwiem patrzyć na szkołę umiaru w wykonaniu koronowanych brytyjskich głów.

Mark Zuckerberg z kolei postanowił pójść na całość. Tak po amerykańsku. 

Ta druga próba, oprócz mankamentów lingwistycznych (chiński to jednak twardy orzech do zgryzienia, szczególnie dla osób pozbawionych słuchu muzycznego stopnia pierwszego, czyli takich, które nie słyszą jak grają) zdradza nieustanną chęć zdobycia rynku chińskiego przez współtwórcę Facebooka. Ale ten rynek jest głuchy i ślepy na gesty takie jak ożenek z Amerykanką chińskiego pochodzenia, czy nieustanne wysiłki związane z próbą nauczenia się mandaryńskiego. Internet w Chinach znajduje się w niepodzielnym władaniu określonych sił, absolutnie impregnowanych na czyjekolwiek karesy. 

Bez względu na pobudki i intencje – trend składania życzeń Chińczykom przez obcokrajowców po chińsku nabiera tempa. W przyszłym roku grono to pewnie powiększy się pewnie o najważniejszych pretendentów do amerykańskiej prezydentury. Chińska mniejszość to w końcu ważna gupa wyborców, nieprawdaż? Wszyscy ci, którym przyjdzie do głowy, aby podjąć w przyszłym roku wyzwanie składania życzeń po mandaryńsku, proponuję osłuchanie się z oficjalnie najlepszą wersją tego języka, wersją z Wielkiej Gali Nowowrocznej.

 

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

1 thought on “Nowy trend: życzenia noworoczne po chińsku”

  1. Trend skladania zyczen  po chinsku jest w/g mnie troszke poroniony, te rynki ktore sa w Chinach juz opanowane przez lokalnych potentatow,sa i beda zamkniete dla obcokrajowcow, wiec uzywajac slow klasyka: "Zuckerberg moze sie w pompke cmoknac", natomiast mizdrzenie sied o Chinczykow teraz gdy gospodarka Chinska zwlania jest gloopawe, Chinczycy obnizaja progi wstepu lub wrecz usuwaja bariery dla zachodnich korporacji od producentow odziezy poprzez przemysl samochodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close