Wiadomości

Pekin najbardziej zanieczyszczonym miastem Chin

PEKIN – Gęsta mgła i smog pokryły wczoraj stolicę Chin czyniąc z Pekinu miastem o najwyższym poziomie skażenia powietrza wśród 47 największych miast Ch.R.L. Informacja ta została ogłoszona przez państwową instytucję zajmującą się monitorowaniem czystości powietrza w największych metropoliach państwa.

Poziom zanieczyszczenia określany w tej chwili jest jako „wysoki” i zbliża się do poziomu oznaczonego jako „niebezpieczny”. Chińskie centrum monitoringu jakości powietrza posługuje się 5 stopniową skalą określającą tą jakość:

* doskonałe

* ogólnie dobre

* lekko zanieczyszczone

* wysoko zanieczyszczone

* niebezpieczne

Miejskie biuro ochrony środowiska w Pekinie poinformowało, że poziom zanieczyszczenia powietrza w dystryktach Daxing i Fangshan został sklasyfikowany jako „niebezpieczny” już w niedzielne popołudnie.

Pracownicy ambasady amerykańskiej w Pekinie zbadali w niedzielę powietrze w okolicy ambasady za pomocą posiadanych urządzeń i również określili stężenie zanieczyszczeń w powietrzu stolicy Chin jako „niebezpieczne”. O wynikach swoich badań informowali na bieżąco poprzez Twitter’a.

Gęsta mgła spowijająca Pekin stała się przyczyną wielu wypadków drogowych, w których zginęły 32 osoby.

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

2 thoughts on “Pekin najbardziej zanieczyszczonym miastem Chin”

  1. O wynikach badań poinformowali na bieżąco przez Twitter'a – super. Tym bardziej, że Twitter jest w Chinach (oficjalnie) zablokowany. A skoro oni mają do niego dostęp, to znaczy, że łamią chińskie prawo (obchodzą blokadę). Ciekawe, czy za to też jest kara śmierci? :)

  2. Jest (by, bo to wiadomość sprzed roku niemalże) zablokowany dla Chińczyków, ale nie dla amerykańskich pracowników USA. Dzisiaj zresztą wielu Chińczyków korzysta ze sprytnych rozwiązań pozwalających swobodne korzystać z FB, Twittera, Youtube, etc. Internet to niesforna technologia :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close