GospodarkaPolitykaWiadomości

Plenum KPCh w listopadzie – początek nowej ery?

Jak informuje Bloomberg, czym bliżej listopadowego Plenum Komunistycznej Partii Chin, tym więcej zapowiedzi jego doniosłości. Członek Politbiura Yu Zhengsheng przekazał agencji Bloomberg News kilka najważniejszych informacji na temat prawdopodobnych tematów, które będą przedmiotem dyskusji podczas listopadowego spotkania.

Wszystko wskazuje na to, że podczas najbliższego Plenum prezydent Xi Jinping i premier Li Keqiang przedstawią swoją wizję Nowych Chin. Bez żartów. Obaj przywódcy ChRL zdają sobie doskonale sprawę z wyczerpania się potencjału pomysłu Deng Xiaopinga na wyrwanie Chin z biedy. Wbrew obiegowej opinii Chiny w tej biedzie wciąż jeszcze tkwią. 150 milionów obywateli ChRL żyje poniżej granicy ubóstwa określonej przez Narody Zjednoczone. Liczbę tą, zaledwie rok temu, podał osobiście premier Wen Jiabao podczas przemówienia w Nowym Jorku. 800 milionów Chińczyków ledwie wiąże koniec z końcem, tylko – chociaż to pozornie ogromna liczba – 200 milionów Chińczyków tworzy podwaliny pod powstającą chińską klasę średnią. Klasa ta istnieje wyłącznie dzięki energii płynącej ze wzrostu gospodarczego. Jeśli wzrost zniknie, to i ta klasa średnia zniknie. Część wskutek upadłości finansowej, biznesowej, spora część (może większość) powyjmuje z szuflad nabyte paszporty i rozjedzie się po lepszym świecie. Co robić? Jak utrzymać wzrost gospodarczy na przyzwoitym poziomie? Na takim aby wciąż starczało i na wydatki sensowne i te mniej rozsądne? Uruchomiony eksperyment Shanghai Free Trade Zone jasno pokazuje jaką przyszłość dla Chin widzą przywódcy z Pekinu. Wspomniany Yu Zhengsheng powołał się na niedawną wypowiedź premiera Li podczas konferencji promującej zacieśnianie więzi z Tajwanem. Podczas swego przemówienia Li Keqiang stwierdził, że nadszedł czas, aby państwo jak najdalej wycofało się z uczestnictwa w gospodarce kraju jako jej regulatora i kontrolera. Zmianie ulec ma system finansowy państwa, jak również system podatkowy. Co więcej Chiny mają odejść od systemu hukou, co oznacza, że obywatele ChRL po raz pierwszy od momentu powstania Chin Ludowych będą mieli możliwość legalnego przemieszczania się na terenie całego kraju, a co więcej, będą mogli meldować się w dowolnym miejscu kraju.

Najbliższe Plenum KPCh z pewnością nie przyniesie precyzyjnych wytycznych, czy bardzo konkretnych rozwiązań dla poszczególnych problemów stojących przed dzisiejszymi Chinami. Ale z pewnością przyniesie jasną informację na temat kierunku, który krajowi obiera Pekin.

Od tych zmian zależeć będą również losy sporej części świata, który przywykł do symbiotycznej zależności od Chin i jego potencjału wytwórczego oraz konsumenckiego. Nie pozostaje więc nic innego jak wzmóc czujność i trzymać rękę na pulsie.

Źródło: Bloomberg News

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close