GospodarkaWiadomości

PMI: trzy do przozdu, dwa do tyłu, lub odwrotnie

Dziś nad ranem HSBC i Markit Economics opublikowały wstępne majowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego. Wstępny odczyt głównego wskaźnika PMI ukształtował się na poziomie 49,7, odnotowując wzrost w stosunku do kwietniowego odczytu (48,1). Wstępny majowy odczyt jest jednocześnie najwyższym odczytem wskaźnika PMI od 5 miesięcy.

Komentując wstępne majowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:

"Poprawa warunków w chińskim sektorze przemysłowym była szeroko zakrojona. Zarówno indeks nowych zamówień ogółem, jak i nowych zamówień eksportowych, powrócił na ścieżkę wzrostu. W maju doszło także do osłabienia presji deflacyjnych, a ceny wyrobów gotowych wzrosły pierwszy raz od listopada 2013. Niemniej jednak indeks zatrudnienia kontynuował spadek (do 47,3), co wskazuje, że poprawa nastrojów nie znajduje jeszcze odzwierciedlenia na rynku pracy. Pojawiają się różne krótkoterminowe oznaki stabilizacji, częściowo wskutek ostatnich niewielkich działań stymulacyjnych i niższego kosztu kredytu. Niemniej jednak ryzyko osłabienia wzrostu gospodarczego utrzymuje się, szczególnie wobec wciąż pogarszającej się sytuacji na rynku nieruchomości. Naszym zdaniem potrzebne jest dalsze łagodzenie polityki, co będzie stanowiło podstawę dla wzrostu w nadchodzących miesiącach".

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close