Wiadomości

Połączenie kolejowe Chiny – Polska uruchomione

Jak podaje agencja PAP pierwszy bezpośredni pociąg z kontenerami z Chin przyjechał w środę do stacji Łódź Olechów. Transport pokonał trasę niemal 10 tys. km przez Chiny, Kazachstan, Rosję oraz Białoruś w ciągu 15 dni. To znacznie szybciej, niż dostarczenie kontenerów do Europy drogą morską.

Jak poinformował w czwartek rzecznik PKP CARGO Mariusz Przybylski, pociąg z 41 kontenerami wyruszył z Chin 18 grudnia 2012 roku. Skład miał 554 metry długości i ważył 715 ton. Pokonał trasę prawie 10 tys. km w ciągu 15 dni. To pierwszy taki pociąg, który po zestawieniu w Chinach zakończył bieg w Łodzi. Wagony załadowane kontenerami wypełnionymi głównie elektroniką wyjechało z Chengdu w zachodnich Chinach. Z łodzi rozjadą się po całej Europie.

Zdaniem Przybylskiego, kolejowa trasa towarowa daje alternatywę wobec przewozów morskich. Zazwyczaj transport morski z Chin do Europy trwa mniej więcej 30-40 dni.

Organizatorem transportu na normalnotorowej części trasy była wyspecjalizowana spółka Cargosped z Grupy PKP CARGO Logistics.

Kontenery zostały przeładowane z wagonów szerokotorowych (1520 mm) na wagony normalnotorowe (1435 mm) w terminalu należącym do spółki CL Małaszewicze (PKP CARGO Logistics). 2 stycznia, 15 godzin przed czasem, pociąg dojechał do stacji docelowej Łódź-Olechów, gdzie został rozładowany.

Jak poinformował Przybylski, dotychczas PKP CARGO obsłużyło kilka takich transportów, które kończyły bieg w Niemczech albo Czechach, a zainteresowanie transportem kontenerów z Chin do Europy przez Polskę jest coraz większe.

Łódź jest jedynym miejscem w Polsce, do którego realizowane są regularne bezpośrednie transporty kolejowe cargo z Chin – mówi Izabela Wolaniuk z łódzkiej firmy logistycznej Hatrans, która jest operatorem pociągu w Polsce. Hatrans liczy, że Łódź stanie się "portem" przeładunkowym dla firmy handlujących z Chinami.

Uruchomienie cotygodniowego połączenia z Chinami to świetna informacja dla centrów logistycznych działających wokół Łodzi. Terminal na Olechowie leży blisko Strykowa, Piotrkowa czy Bełchatowa. Można powiedzieć, że znajdujące się tam centra logistyczne znajdują się w jego bezpośrednim zasięgu. To powoduje, że ich konkurencyjność z dnia na dzień mocno wzrosła

 
Źródło: PAP
Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

5 thoughts on “Połączenie kolejowe Chiny – Polska uruchomione”

  1. Z informacji wynika, że jest szybciej. A ma Pan może jakieś informacje jak to się kształtuje cenowo w porównaniu do analogicznego transportu morskiego (w sensie ilości kontenerów i miejsca nadania i odbioru)?

  2. Jest szybciej. Przewóz kontenera trwać ma około 20 dni. Czekam na konkretną ofertę dwóch przewoźników, o szczegółach poinformuję.

    Red.

  3. Z tego co wiem to nie jest to oferta dla małych importerów. Żeby się w to bawić trzeba zamówić cały pociąg. Cargosped jest jedynie podwykonawcą usługi dla niemieckiej firmy. Nawet gdyby można było zamowić transport kilku kontenerów to koszt takiej usługi jest na pewno nieporównywalnie droższy od transportu morskiego. Pociąg przywiózł 41 kontenerów, statek ładuje kilka tysięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close