CiekawostkiWiadomości

Portugalia: dzieci uczą się chińskiego – obowiązkowo

PORTUGALIA: Sao Joao da Madeira, miasto na północy Portugalii, wprowadziło w szkołach podstawowych obowiązkową naukę języka chińskiego dla 8-9 latków. Miasto nazywane obuwniczą stolicą Portugalii chce, aby jego młodzi mieszkańcy w przyszłości pomogli mu sprzedawać wyroby lokalnych zakładów na ogromnym rynku Chin.  

– Język chiński to klucz, który otworzy nam drzwi do największego rynku świata – mówi Dilma Nantes, szefowa departamentu edukacji w magistracie Sao Joao da Madeira. 
 
Choć Chiny są największym na świecie producentem obuwia – rocznie produkuje się w ChRL ponad 10 miliardów par – to wciąż rośnie tu popyt na luksusowe, importowane marki butów. To ogromna szansa dla portugalskich firm, które w kategorii obuwia ekskluzywnego są po Włoszech regionem o najstarszych i najlepszych tradycjach w tej branży w Europie.

Rośnie chiński import portugalskich butów.  Tylko między 2011 a 2013 rokiem Chińczycy zwiększyli zakupy obuwia w Portugalii z 10 tysięcy par do 170 tysięcy, o wartosci 5,4 miliona €uro. Jeśli uwzględnić portugalską produkcję butów dla marek zagranicznych, eksport butów z tego kraju do Chin osiągnął w 2013 roku wartość 20 milionów €uro.

Biorąc pod uwagę wielkość potencjalnego rynku chińskich konsumentów zainteresowanych importowanymi butami średniej i wysokiej klasy z Europy, obecny poziom portugalskiego eksportu może ulec zwielokrotnieniu w bardzo krótkim czasie.

Źródło: Business Insider

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close