GospodarkaWiadomości

PMI w sektorze przemysłowym Chin najniższy od 3 miesięcy

Opublikowane dziś nad ranem ostateczne grudniowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego wskazują na kontynuację poprawy warunków w tym sektorze. Ostateczny odczyt wskaźnika PMI w ostatnim miesiącu 2013 roku ukształtował się na poziomie 50,5, sygnalizując niewielkie osłabienie tempa poprawy warunków w sektorze w porównaniu z listopadem (50,8). Grudniowy finalny odczyt jest najniższy od 3 miesięcy.

Komentując grudniowe dane PMI dla Chin, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:

"Osłabienie wskaźnika PMI w grudniu było następstwem słabszego tempa wzrostu produkcji. Niemniej jednak, ostateczny odczyt tego wskaźnika utrzymał sie na poziomie przekraczającym 50 punktów dzięki stabilnemu wzrostowi nowych zamówień. Ożywienie utrzymujące się od sierpnia 2013 roku będzie naszym zdaniem kontynuowane w 2014 roku. W warunkach nadal łagodnej inflacji oczekujemy, że polityka fiskalna i monetarna nadal będą wspierały wzrost".

Nie mam podobnej pewności co do najbliższych miesięcy i kondycji chińskiego sektora przemysłowego w pierwszym i drugim kwartale nowego roku. Spowolnienie w grudniu nie jest dobrym sygnałem. Grudzień to miesiąc poprzedzający około 40 dniowe zakłócenie rytmu pracy chińskich przedsiębiorstw produkcyjnych spowodowane Chińskim Nowym Rokiem i masowymi wyjazdami pracowników do domów rodzinnych. Zatem to właśnie grudzień winien charakteryzować sie wzmożonymi zakupami, szczególnie na potrzeby wewnętrznego rynku.

Dziwnym byłoby, gdyby styczeń i luty przyniosły wynik lepszy od grudniowego. W styczniu firmy raczej nie przyjmują nowych zamówień, ponieważ nie moga podjąć sie produkcji natychmiast, a również nie są w stanie przewidzieć kiedy wrócą (i czy w ogóle) do swojej standardowej wydajności po świętach. Przecież nie wszyscy pracownicy wrócą z domów do fabryk. Wielu pozostanie u siebie. Znajdą pracę w pobliżu, w nowych fabrykach przeniesionych ze Wschodu, lub otwartych w ostatnich miesiącach przez inwestorów. Luty to czas świętowania Chińskiego Nowego Roku. Tradycyjnie świętuje się całe 15 dni. W konsekwencji zakłady produkcyjne zaczną powracać do życia około 20 lutego, do pełnej wydajności wrócą na początku marca. I ewentualnie wtedy chiński sektor przemysłowy powinien sie ożywiać. Pamiętać trzeba jednak, że w ChRL gospodarka jest integralnym narzędziem aparatu propagandy. Dlatego też, jeśli władza mówi, że ma byc dobrze, to dobrze będzie chociażby się waliło i paliło. W tym momencie, w takim spojrzeniu na sprawę zgadzam się z analitykiem HSBC. "Oywienie będzie kontynuowane", bo tak zarządzono. Koniec, kropka, nie ma dyskusji.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button