PolitykaWiadomości

Prezydent Xi Jinping rozpoczął swoją wizytę w Europie

Prezydent ChRL Xi Jinping wraz z małżonką wylądował dzisiaj na amsterdamskim lotnisku Schiphol rozpoczynając w ten sposób swoją pierwszą europejską wizytę w roli przywódcy Chin Ludowych. Xi Jinping i Peng Liyuan przywitani zostali przez holenderskiego króla Willem-Alexandra i królową Maximę. 

Podczas swojej wizyty w Europie Xi Jinping odwiedzi Francję, Niemcy, Belgię jak również centralę Unii Europejskiej w Brukseli. Prezydentowi Chin towarzyszy 200 osobowa delegacja, w której skład głównie wchodzą przedstawiciele chińskiego biznesu. 

Pośród planów związanych z wizytą przywódcy Chin znajduje się podpisanie umowy o dostarczenie 150 samolotów Airbas dla chińskich linii lotniczych.

Holenderska para królewska podjęła dzisiaj chińską parę prezydencką uroczystą kolacją w pałacu królewskim na Dam Square.

Xi Jinping przybył do Europy w związku z planowanym Szczytem Bezpieczeństwa Nuklearnego w Hadze, który odbędzie się w przyszłym tygodniu. Spodziewane są również rozmowy Xi Jinpinga z Barrackiem Obamą na temat sytuacji na Ukrainie. Wątpliwie jednak jest, aby stanowisko w tej sprawie uległo zmianie od tego zaprezentowanego podczas ostatniego głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie Chiny wstrzymały się od głosu.

Podczas obecnej wizyty w Europie Xi Jinping spotka sie z prezydentem Francois Hollandem i niemiecka kanclerz Angelą Merkel. Prezydent Chin zakończy swoją podróż w Belgii skąd powróci do Pekin 1 kwietnia.

Źródło: BBC News

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close