ABC Importu

Alibaba i VAT – jak rozwiązać problemy z podwójnym naliczeniem podatku?

W artykule z dnia 06.07.2021 poruszyliśmy temat zmian w przepisach dotyczących podatku VAT od przesyłek z krajów trzecich.

Zwróciliśmy w nim uwagę na zmiany, które z dniem 01.07.2021 roku zaczęły obowiązywać m.in. towarów sprowadzanych poprzez popularną platformę e-commerce aliexpress.com. Z początkiem lipca w serwisie tym, zorientowanym na sprzedaż w modelu B2C, w ramach regulowania płatności za zamawiany towar pojawiła się informacja o wysokości dopłaty związanej z obowiązkiem uiszczenia podatku VAT.

W czasie, gdy przygotowywaliśmy wspomniany artykuł podobnych zmian nie było jeszcze na innym bardzo popularnym portalu zakupowym jakim jest alibaba.com. Zakładaliśmy, że przyczyna takiej sytuacji może być fakt, iż alibaba.com to serwis w modelu B2B – kwestie podatkowe pozostają w gestii uczestników danej transakcji, którymi są zarejestrowane w swoich państwach legalne firmy.

Minęło kilka tygodni i w mediach społecznościowych zaczęły się pojawiać pytania w stylu:

„Co mam teraz zrobić? Kupiłam towar na firmę na alibaba.com i pokazało się, że mam uiścić VAT.
A przecież jak paczka dojdzie do Polski to będę musiała zapłacić znowu przy odprawie celnej. Pomóżcie”

Postanowiłem przekonać się jak to jest na własnej skórze, a moje przygody i efekt końcowy działań przedstawiam tutaj w formie instrukcji.

Uwaga!

  1. Jeśli Twoje zamówienia składane poprzez alibaba.com w momencie płatności nie są powiększone o kwotę VAT, to najprawdopodobniej już przeszedłeś poniżej opisaną drogę.
  2. Jeśli chcesz kupować na alibaba.com w modelu B2C (zakupy na potrzeby własne, nie na firmę), to nie dokonuj zmian opisanych w niniejszej instrukcji.

A oto co należy zrobić, aby kupując towary poprzez alibaba.com zapłacić VAT tylko podczas odprawy celnej w Polsce:

Krok 1:

Logujemy się na swoje konto w portalu alibaba.

Wybieramy produkty, przechodzimy do opcji płatności.

Jeśli nie dokonaliśmy zmian to nasze podsumowanie zamówienia powinno wyglądać tak jak na zdjęciu poniżej. Zwróćcie proszę uwagę na kwotę w czerwonej ramce.

Krok 2:

Przez My Alibaba wybieramy My Account

Krok 3:

Z kolumny Personal Information  wybieramy zakładkę My Profile.

Interesuje nas sekcja Company Information.

Klikamy Edit w prawym górnym rogu

Krok 4:

Aby zwolnić nasze zamówienia na tym etapie od obowiązku zapłaty podatku VAT w ramach płatności dla dostawcy, musimy uzupełnić sekcję VAT Number:

I tu – w moim przypadku – zaczęły się schody….

Wybrałem Country / Region jako Polska. Wpisałem numer VAT oraz uzupełniłem Company Name.
Po kliknięciu na dole polecenia SUBMIT pojawił się komunikat SAVED i zostałem automatycznie przeniesiony na stronę My Profile.

Wydawało się, że wprowadzenie zmian się powiodło. Sprawdziłem podsumowanie zamówienia. Dla pewności zmodyfikowałem detal zamówienia, aby system musiał je odświeżyć, ale już uwzględniając nową informację dotyczącą numeru VAT, czyli zwolnienia z obowiązku doliczenia kwoty podatku do wartości zamówienia złożonego u chińskiego dostawcy.

Nie zmieniło się nic. System wciąż naliczał VAT, jak wcześniej.

Nie wiedziałem za bardzo, co poszło nie tak, więc wróciłem się do zakładki, w której nanosiłem zmiany i tam moim oczom ukazała się informacja:

Przyjąłem tę wiadomość z lekkim zdziwieniem. Spróbowałem wpisać jeszcze raz numer VAT z przedrostkiem PL

Niestety, po chwili Alibaba poinformowała mnie ponownie, że numer VAT nie został zaakceptowany przez system.

Jak więc udało mi się rozwiązać ten problem?

Skorzystałem ze strony: https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/ , na której można sprawdzić czy numer NIP podatnika jest zarejestrowany, aktywny.

UWAGA! Twoja firma musi mieć tak zwany VAT EU! Zwykły numer identyfikacji podatkowej będzie się na tej stronie pokazywał jako NOT VALID

Po wpisaniu swojego numeru NIP dowiedziałem się, że jest on prawidłowy.

Moją uwagę przykuło pole NAME:

Nazwa mojej firmy widniejąca na tej stronie różni się od nazwy, której używam zgodnie z widniejącymi w polskim rejestrze działlności gospodarczej.

Wróciłem do alibaba.com i wpisałem tam w polu Company Name nazwę firmy tak, jak zarejestrowano ją na stronie VIES.

I był to strzał w 10.

Sprawa stała się jasna: systemy Alibaby weryfikując dane firmowe podmiotów europejskich, korzystają z danych dostępnych w europejskich bazach danych. Nie krajowych, ale ogólnoeuropejskich. Nazwa mojej firmy w polskim systemie rejestracyjnym CEiDG została zapisana inaczej, niż w europejskim systemie VIES. Kiedy wpisywałem do systemu alibaba.com polską wersję nazwy, system ten nie potrafił jej odnaleźć w bazach europejskich i uznawał za niewłaściwą.

Dla pewności wszedłem ponownie w swoje zamówienie i przy płatności ukazała się następująca informacja:

Reasumując:

Jeśli chcesz dokonywać na portalu alibaba.com zakupów na firmę i nie chcesz płacić podwójnie podatku VAT to musisz:

  1. Posiadać numer VAT EU czyli numer identyfikacji podatkowej uprawniający Cię do dokonywania transakcji transgranicznych w obrębie Unii Europejskiej;
  2. Dokonać zmian w swoim profilu na portalu alibaba.com – podać numer identyfikacji podatkowej VAT swojej firmy;
  3. Upewnić się, że nazwa firmy (COMPANY NAME) podana na alibaba.com pokrywa się z tą widniejącą w polu NAME na stronie VIES

U mnie to zadziałało! Mam nadzieję, że u Ciebie również. Daj znać w komentarzu jeśli napotkałaś/napotkałeś jakieś inne problemy. VAT na portalach e-commerce to temat nowy – mogą się pojawić i inne trudności.

Tekst: Andrzej Kamiński

e-mail: napisz@andrzejkaminski.pl

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Kamiński

Od dwudziestu lat związany zawodowo z handlem, a od 2006 roku z Chinami; od 2012 roku skupiony na propagowaniu idei importu bezpośredniego, e-mail: napisz@andrzejkaminski.pl

Related Articles

Back to top button